PostHeaderIcon Статті

PostHeaderIcon ЩЕ РАЗ ПРО МЗП

Кожна подія має свою історію. У 1815 році на острові Сумбава (Індонезія) відбулося виверження вулкану Тамбора. Вона було таким потужним, що хмара попелу на три дні затулила сонце. Далі вона повільно розповсюдилася над Європою та Північною Америкою. 1816 р. прозвали в Європі «рік без літа» - через аномально сильні морози та холоди, які тривали не лише взимку, а й навесні, а подекуди навіть влітку. Врожаю не було, люди їли щурів, котів і траву. 13-річний Юстус фон Лібіх у містечку Дармштадт (Німеччина) допомагав батькові у майстерні, змішував фарби та лаки.

Голод прийшовся на його підлітковий вік, і він почав міркувати, як надалі не допустити голоду. Він став видатним хіміком і винайшов розчинну молочну суміш для немовлят, яка отримала назву «порошок Лібіха». Вона складалася з висушеного коров’ячого молока, пшеничного та ячмінного борошна і гідрокарбонату калію. «Порошок Лібіха» почали продавати в 1865 р., і він став таким чином першим комерційним замінником грудного молока, зробленим на основі наукових досліджень.

Суміш Лібіха з’явилась дуже вчасно, бо в ту пору кожні соті пологи закінчувалися смертю породіллі та лише дві третини немовлят, позбавлених грудного молока, доживали до свого першого року. Забезпечені батьки наймали годувальниць, бідні давали дитині «куклу». Жінки, які не могли годувати, з радістю сприйняли появу суміші, а для жінок, які змушені були вийти на роботу невдовзі після пологів, це був подарунок від бога.

У Лібіха швидко з’явились послідовники, яким бракувало його ретельності, і в 90і роки ХІХ сторіччя суміші, що не відповідали жодним науковим підходам, заполонили публічний простір. Але діти, які вживали ці суміші, частіше потерпали на цингу та рахіт порівняно з дітьми, які одержували ГМ.

Взагалі-то у ХІХ сторіччі майже всі немовлята вигодовувалися грудьми, незалежно від того, чи народилися вони в Європі або в Азії, африці, Північній Америці, в багатій чи бідній родині, в місті чи в селі. Одначе збагачення одних країн і зубожіння інших почало приводити до того, що розповсюдження грудного вигодовування стало скорочуватися тривожними темпами. Попри знання про чудові якості і властивості ГМ рівень ГВ продовжував скорочуватися в усіх регіонах світу. Основних причин було дві: розробка сумішів, їх продаж та реклама, а також існуюча на той час система медицини. Тогочасні лікарі здебільшого не розуміли процес лактації, особливо годування за вимогою, і правильне прикладання до грудей. Вони сповідували окреме перебування матері та дитини, скорочення частоти так тривалості годування, постійне миття сосків, годування замінниками до появи у матері власного молока.

На допомогу виробникам сумішів прийшов надлишок свіжого коров’ячого молока та згущене молоко. В 1867 р. Генрі Нестле, який до того часу продавав гірчицю, зерно та керосинові лампи, змішав термічно оброблену муку та згущене молоко. Це була суміш для дитячого харчування. Він сказав: «Моє відкриття має велике майбутнє, тому що в світі немає продуктів, які можуть зрівнятися з моєю порошковою сумішшю». І вже в 1873 р. компанія «Нестле» продавала щорічно 500 тис. коробок своєї дитячої суміші по всій Європі, Америці, Австралії, Аргентині, Мексиці - не дивлячись на те, що на фоні індустріалізації та урбанізації з ростом розповсюдження штучного вигодовування підвищувався і рівень дитячої смертності.

Після Другої Світової війни знизилась народжуваність в економічно розвинутих країнах, і компанії-виробники ЗГМ почали шукати нові ринки збуту своєї продукції

В колоніях ще не було достатньо питної води. Компанії, що продавали коров’яче молоко, рекламували, продавали та роздавали безкоштовно це молоко як ЗГМ у клініках, часто для того, щоб жінки відвідували ці заклади.

Разом із ростом попиту на ЗГМ стала розвиватися і «пляшечкова культура». Із пляшечок годували спочатку в родинах заможних колоністів. Чоловіки заможного колоніального населення часто одержували освіту в Європі або в Північній Америці і привезли звідти моду на таке годування. Воно стало асоціюватися з владою та багатством. Якщо на Заході для того, щоб почалася пляшечкова епопея, знадобилося 50 років, то в колоніях це відбулося значно швидше. Наприклад, в Мексиці в 1960 р. практично 100% малюків годувалися ГМ до 6 місяців, а в 1970му році – лише 10%. Компанії постійно міняли склад сумішів, прагнучі максимально наблизити їх до грудного молока, обійти конкурентів в технологічному плані або в плані економії на найбільш дорогих інгредієнтах.

Компанії-виробники використовували і використовують радіо, телебачення, гучномовці на авто, пресу, рекламні щити і медичних працівників, а також розповсюджують безкоштовні зразки, рекламні буклети, брошури та книги. Це й не дивно, тому що за останні роки щорічний обсяг продажів наближається до 45 млрд. доларів, і за прогнозами до 2019 року зросте до 70 млрд. доларів.

З року випуску першої суміші Лібіха пройшло вже 153 роки, але боротьба за ГВ триває, тому що діти на штучному вигодовуванні продовжують хворіти і помирати. Нескінченним був потік ручок, блокнотів, зошитів, медичних халатів, маркерів, парасольок, годинників, зеркал з логотипами фірм-виробників ЗГМ. Проблема сягнула піку в 1974 р., коли громадська організація «War on Want» опублікувала брошуру «Вбивця дітей» - про те, як компанія «Нестле» рекламує та продає дитяче харчування в Африці. Компанія стикнулася з бойкотами, які тривали ще багато років. Відповіддю світової медичної спільноти, громадських організацій («Ла Лече Ліга», Всесвітній союз дій за грудне вигодування – «ВАБА», «ИБФАН-груп», Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» та багатьох інших) стала публікація першого варіанту «Міжнародного зведення правил маркетингу замінників грудного молока» в 1981р. Наступним кроком підтримки права немовлят на вживання грудного молока стало те, що в листопаді 1989 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини.

Яка ж ситуація з виконанням МЗП у світі на сьогодні? Згідно доповіді ВООЗ/ЮНІСЕФ від 2016 р.:

1. Була проведена аналітична оцінка стану дотримання МЗП в 194 країнах. 2. Із них в 135 країнах було введено в дію хоч які-небудь правові заходи стосовно виконання МЗП (в 2011 р. таких країн було 103). 3. Разом з тим тільки 39 країн мають закони, в яких закріплені всі положення Кодексу правил. В 2011 р. таких країн було 37. 4. Загалом більш забезпечені країни відстають від менш забезпечених.

Найбільший відсоток країн, які мають найбільш повне законодавство щодо Кодексу правил зазначається в регіоні ВООЗ для країн Південно-Східної Азії (36% - 4 із 11 країн). Наступний регіон – Африка (30% - 14 із 47 країн). Далі ідуть:

 • регіон Східного Середземномор’я (29% - 6 із 21 країни);
 • регіон Америки (23% - 8 із 35 країн);
 • регіон Західної частини Тихого океану (15% - 4 із 27 країн);
 • Європейський регіон (6% - 3 із 53 країн).

У останні роки Вірменія, Ботсвана, В’єтнам, Камбоджа посилили свої закони або системи моніторингу існуючих законів з виконання Кодексу правил. Україна підтримує положення МЗП, але законів для забезпечення його виконання не має.

Серед країн, які мають хоч які-небудь закони для регулювання МЗП в глобальних масштабах:

 • трохи більше половини в достатній мірі забороняють рекламу і стимулювання продажу замінників;
 • менше половини забороняють поставки в медзаклади безкоштовних або дешевих замінників ГМ;
 • трохи більше половини забороняють дарувати медпрацівникам або членам їх родин замінники ГМ;
 • діапазон продуктів, до яких застосовується законодавство, обмежений;
 • закони багатьох країн охоплюють дитячі суміші першого та другого рівня, але тільки в одній третині країн Кодексом охоплені продукти для дітей першого року життя і більше;
 • менше половини країн забороняють розміщення на продуктах для дітей першого року життя і більше повідомлення про їх харчову цінність та користь для здоров’я дитини.

Слід зазначити, що моніторинг – це найважливіший інструмент для виявлення порушень у дотриманні МЗП і передачі одержаної інформації компетентним органам для виправлення виявлених недоліків. На жаль, такий механізм моніторингу існує лише в 32 країнах, при цьому лише в декількох із них він працює в повному обсязі, і тільки в 6 країнах на моніторинг виконання Кодексу виділяється цільове фінансування.

Так що ж може зробити країна для реальної підтримки грудного вигодовування і обмеження штучного? Медична та громадська спільнота надають дуже багато пропозицій щодо вирішення цього питання. Ось декілька з них:

 1. Продавати суміші за рецептом лікаря.
 2. Ввести оподаткування батьків, розмістивши на упаковках із сумішами попереджувальний напис «Оподатковується!». Удар по гаманцю батьків буде швидшим, ніж по здоров’ю дитини. Чужі дядьки випускають суміші – але батьки купують їх, готують і годують дитину замінником грудного молока. Батьки не будуть самостійно призначати дитині суміші, а ті, кому замінники дійсно потрібні, будуть одержувати їх за рецептом лікаря.
 3. Нагороджувати жінок за грудне вигодовування. ГВ – це зовсім не просто. Так, воно безкоштовне, але це не означає, що мамі воно зовсім нічого не коштує. Тому можно розробити систему, як нагороджувати матерів за їх схильність до грудного вигодовування.
 4. Націоналізувати виробництво сумішів і віддати його під контроль держави.

Неналежні форми поширення та збуту замінників грудного молока ще й на сьогодні продовжують підривати зусилля, спрямовані на підвищення показників та на тривалість грудного вигодовування в усьому світі. Згідно новим науковим даним, підвищення показників ГВ до рівня, близького до 100%, могло б дозволити рятувати життя більше ніж 820 тисячам дітей у віці до 5 років і 20 тисячам жінок на рік. Крім того, якби кожна дитина грудного віку знаходилася на ГВ щонайменше у перші 6 місяців життя, пов’язане з цим підвищення розумових здібностей дитини могло б принести додатково в глобальну економіку 300 млрд. доларів на рік. Це в кілька разів більше, ніж вартість світового ринку дитячих молочних сумішів.

Підвищення показників грудного вигодовування дозволило б суттєвим чином скоротити витрати сімей і держав на лікування дітей від таких хвороб, як пневмонія, діарея і астма.

Зав 1 г\о Пузій О.М.


 

PostHeaderIcon Організація роботи Ради медичних сестер КЗ«Дніпропетровський обласний перинатальний центр зі стаціонаром»Дніпропетровської обласної ради»

Відповідно до Програми розвитку медсестринства України в КЗ «ДОПЦС зі стаціонаром»ДОР» сформовано всі умови для підвищення ефективності роботи та ролі молодших спеціалістів з медичною освітою в наданні медичної допомоги населенню області. Чільними напрямками у виконанні цієї програми є заходи, спрямовані на вдосконалення системи післядипломної освіти молодших спеціалістів з медичною освітою; здійснення реформ кадрової політики; розвиток професійних сестринських об'єднань та міжнародного співробітництва.

Багато чого в реформуванні медичної галузі  вже зроблено, у т. ч. в нашому закладі:

І. Ми працюємо в обласному перинатальному центрі, де надаємо медичну допомогу ІІІ рівня надання.

ІІ.  Виконуємо та дотримуємось чіткої маршрутизації та регіоналізації медичної допомоги пацієнтам.

ІІІ. В своїй роботі чітко дотримуємось стандартів (процесів надання медичної допомоги згідно клінічних) локальних  протоколів, стандартів ДСТУ: ISO -2009; використовуємо та  вдосконалюємо  систему управління якістю надання медичної допомоги.

ІV. Робимо перші кроки по розрахункам вартості медичних послуг :  в 2016р. придбане  програмне забезпечення «Каштан» для проведення економічного аналізу роботи закладу та розрахунку вартості медичних послуг. З 2016. беремо участь у Пілотному проекті «Система DRG» за допомогою якою в МОЗ України на основі даних КЗ ДОПЦС»ДОР» розробляються методики розрахунку вартості медичних послуг по Україні.

V. Проводимо централізовану закупівлю лікарських засобів та інших закупок через систему  «ProZorro».

VІ Впроваджуємо заходи по інформаційному забезпеченню медичних процесів в закладі для забезпечення медичного електронного  документообігу з використанням програмного продукту «DORADO»,  «M.E.doc».

Значна роль в професійній підготовці та постійному вдосконаленню знань медичних сестер, акушерок  належить Раді медичних сестер КЗ "Дніпропетровський обласний перинатальний центр зі стаціонаром»Дніпропетровської  обласної ради». Головним завданням Ради є виховання широко ерудованого спеціаліста, що вміє аналізувати і систематизувати свої знання та реалізувати їх в практичній діяльності. Головою Ради медичних сестер є Головна медична сестра .

Рада медичних сестер закладу - це 16 досвідчених старших медичних сестер та старших акушерок  вищої кваліфікаційної категорії, які мають практичний досвід роботи, організаторські здібності. Всі вони фахівці своєї справи, користуються повагою в колективі, передають свій досвід роботи молодим сестрам та акушеркам . Кожна старша медична сестра  та старша акушерка це відповідальна високопрофесійна людина, яка вболіває за свою роботу та докладає всіх зусиль щоб у відділенні панувала доброзичлива атмосфера та затишок.

Для покращення організації праці сформовані сектори Ради медичних сестер. Рада та сектори працюють згідно положення про Раду медичних сестер та плану роботи, затвердженого головним лікарем. В складі Ради сформовані та функціонують  3 сектори:

І - виробничий або сектор організації праці та комплексної роботи з медперсоналом;

ІІ - навчально-виховної роботи або сектор вивчення і впровадження передового досвіду та  контролю якості надання сестринської допомоги;

ІІІ - санітарно-просвітньої роботи ;

Для удосконалення процесів роботи сформовані   сектори:

- старших медичних сестер та їх резерву;

- сестер-господинь та їх резерву;

- молодших медичних сестер;

- молодших сестер по догляду за пацієнтами;

- санітарок-буфетниць.

Всі маніпуляції і медсестринський догляд здійснюються за розробленими та затвердженими стандартами сестринського догляду, стандартами підготовки пацієнтів до лікувально-діагностичних процедур, локальними протоколами виконання основних маніпуляцій і процедур, епідемічно-безпечними алгоритмами. Медичні сестри та акушерки  виконують призначення лікаря, стежать за санітарним та охороним режимом, доглядають за пацієнтами, створюють позитивний психологічний клімат, надають долікарську медичну допомогу.

Контрольно-експертною групою Ради здійснюється контроль за роботою медичних сестер та акушерок за відповідними критеріями. А саме: обходи в відділеннях, дотримання інфекційної безпеки персоналу і пацієнтів, передача зміни, якість виконання лікарських призначень, вчасність обліку та використання лікарських засобів, виробів медичного призначення, організація лікувального харчування, догляд за важкими та післяопераційними пацієнтами.

Головною метою Ради є підвищення теоретичних знань та освоєння практичних навичок молодшими спеціалістами з медичною освітою. Старшими медичними сестрами  та старшими акушерками активно проводиться робота щодо реформування сестринської діяльності та впровадження інноваційних процесів. Ще Леонардо да Вінчі стверджував : "... якщо запастися терпінням і виявити старання, то посіяне насіння знань неодмінно дасть добрі сходи". Тому Рада медичних сестер ефективно використовує такі сучасні технології підготовки, як тренінги, ділові ігри, майстер-класи, тестування, які дозволяють слухачам моделювати свою поведінку в штучно створеній ситуації.

Медичні сестри та акушерки навчаються шляхом участі в роботі загальнолікарняних науково-практичних конференцій, які проводяться з обов'язковим мультимедійним супроводом, в семінарах, що проводяться у відділеннях, а також отримують інформацію і обмінюються досвідом на обласних конференціях та курсах підвищення кваліфікації. Заняття в усіх секціях відбуваються щомісячно, за участю лікарів. На кожний виступ обов'язково готується реферат. В результаті ефективної організації роботи персоналу, значно поліпшилась якість роботи, зросла задоволеність пацієнтів якістю сестринського догляду.

З метою забезпечення основних напрямків діяльності, Рада взаємодіє з адміністрацією лікарні, Управлінням охорони здоров'я, Радами медичних сестер лікувально-профілактичних закладів міст і районів, суспільними організаціями, редакціями газет, журналів.

Велике значення приділяється вихованню в медичних сестер почуття відповідальності за доручену справу та відданості обраній професії. На високому рівні організовуються та щорічно проводяться конкурси: на кращу медичну сестру закладу, кращий санітарний бюлетень, кращу тематичну папку, а також святкові тематичні заходи: День медичної сестри, День медичного працівника, вшанування ветеранів ВВВ та ін.

На базі нашої лікарні проходять виробничу  та переддипломну практику студенти Дніпровського базового медицинского колледжу.

У навчанні студентів задіяні старші медичні сестри та старші акушерки  відділень. Велика увага приділяється майбутнім спеціалістам у вивченні локальних протоколів медичної сестри, стандартів та алгоритмів медсестринського догляду за пацієнтами безпосередньо на робочих місцях, основним етапам сестринського процесу, сестринській педагогіці, правилам дотримання інфекційної безпеки персоналу і пацієнтів, дотриманню сестринської етики та деонтології, мистецтву спілкування, вивченню регламентуючих роботу наказів.

В лікарні відпрацьована та впроваджена система контролю якості роботи молодших спеціалістів з медичною освітою. Рівень якості сестринського догляду включено в перелік показників моделі кінцевих результатів роботи відділень та закладу.

Сьогодні, як і в усі часи, професія медичного працівника є однією найблагородніших. Адже саме людям в білих халатах випали честь і обов'язок - зберігати, захищати, підтримувати і повертати безцінний дар - життя.

Медичні сестри та акушерки  закладу розуміють важливість своєї ролі у лікуванні пацієнтів і відповідально відносяться до виконання своїх функціональних обов'язків.

 

PostHeaderIcon Склад грудного молока

Чи перетворюється молоко у «некорисне» у конкретний час, як подарунки феї у мотлох  із казки про Попелюшку?

Один з найпоширеніших міфів про грудне вигодовування звучить так: після року молоко не має нічого корисного,а грудне вигодовування – це погана звичка малюка…То ж час розвіяти цей міф.

Ііснує той мінімум, якого потребує ваша дитина, так би мовити, легкий старт у життя.

Ми орієнтуємося на рекомендацію ВООЗ: «Годувати дитину грудьми до 2 років та довше, за бажанням матері та дитини».

Грудне вигодовування. Чому це так важливо?

Грудне молоко - ідеальна їжа для новонародженого - натуральна, стерильна, тепла. Ця їжа:

 • Легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини.
 • Захищає немовля від різноманітних інфекцій, алергічних реакцій і захворювань, сприяє формуванню власної системи імунітету.
 • Забезпечує ріст і розвиток малюка завдяки наявності в жіночому молоці комплексу біологічно активних речовин (гормони, ферменти, ростові, імунні фактори тощо).
 • Забезпечує вам емоційний контакт із малюком, основу правильної психологічної поведінки дитини в сім'ї та колективі, її соціалізацію. Сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку.
 • Допомагає запобігти непланованій вагітності після пологів.
 • Захищає ваше здоров'я - сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників.
 • Значно дешевша, ніж штучні суміші.
 • Лактація (виділення молока молочною залозою) складається з двох фаз: продукції та виведення молока.

Про молозиво і грудне молоко Склад жіночого молока - непостійний.

Протягом перших двох-трьох днів після пологів із грудей жінки виділяється молозиво, потім перехідне молоко, а через два тижні - зріле молоко.

Кількість молозива невелика, в середньому 30 мл на добу, але енергетична цінність його така висока, що повністю задовольняє харчові потреби новонародженого. Та молозиво не тільки надзвичайно корисний продукт харчування для немовляти. За рахунок високого вмісту в ньому різноманітних біологічно активних та захисних чинників, воно забезпечує надійне пристосування новонародженої дитини до умов нового позаутробного існування та захист від цілої низки інфекцій. Склад грудного молока може змінюватися і протягом доби, і навіть під час одного й того ж годування немовляти: перші порції молока "переднього, або раннього" містять більше білків та мінеральних речовин, останні порції "заднього, або пізнього" - більше жирів.

Обидві порції мають важливе значення для годування дитини.

Унікальний склад грудного молока

Зріле грудне Коров'яче
Білок, г 0,9-1,3 2,8-3,2
протеїн/казеїн, % 80:20 25:75
А-лактоальбумін, мг 26 120
Б-лактоглобулін, мг - 30
Лізоцим, мг 50 -
Імуноглобуліни, мг 105 66
Жир, г 3,8-4,5 3,0-3,5
Омега-6 /омега-3 жирні кислоти 10:1-7:1 3:1
Вуглеводи, г 6,5-7,5 4,6-4,8
в т.ч.бета-лактоза, % 85 -
альфа-лактоза, % - 100,0
олігосахариди, % 15.0 сліди

Грудне молоко – це :  Жир-  3.8% . Білок-   0.9% . Лактоза- 7%.  Інше - 0.2% . Вода-  88.1%

Компоненти  грудного молока

ВУГЕВОДИ: *Лактоза • Джерело 40% енергії.

*Олігосахаріди молока:  Галактоза,Фруктоза,Глюкоза,N-ацетилглюкозамин, Сиалова кислота,

Жири  МОЛОКА: -Джерело   енергії  - 50%

 • Будівельний матеріал   для мозку,  нервової  системи,  сітківки  ока,
 • Холестерол, Омега 3 та 6 ,мембрани жирових глобул-сприяють мієлінізації нервових волокон, в тому числі ЦНС(закутування в захисну оболонку), онкопротекція та імунозахист

Білки  молок а - низький вміст запобігає  переваженю незрілих  нирок;

 • ідеальне співвідношення сироваткових протеїнів та казеїну 80:20,
 • лактоферин(15-20% усіх білків)-регулює іони заліза,імуномодуляція, онкопротекція,
 • лактаптин(переважно забезпечує здоров*є матері,
 • остеопонтин -2,5% усіх білків молока-імуномодуляція,ангіогенез,за живлення ран, ремоделює кістки,
 • людський а-лдактоальбумін; таурин; лізоцим; імуноглобулін ; лактоферрин, ферменти; фактори  росту; гормони; ліпаза(активує в кишечнику дитини та допомагає засвоїти жири)
 • лактаза; амілаза ; протеази(розщеплює білки)
 • ксантиноксидаза, глутатіонпероксидаза, лужна фосфатаза

БИОАКТИВНІ речовини- це гормони та гормоноподібні сполуки, простагландіни, ростові фактори жіночого молока

Незамінні амінокислоти

Серотонін-гормон щастя

Мелатонін-приймає участь у ритмах сну та регулює ендокринну систему, сприяє зменшенню атопічних дерматитів,алергій

Протиінфекцій  захист   дитини

Імунні фактори- секреторний імуноглобулін А залишається в ЖКТ дитини ,захищає його

Жіноче молоко-це  жива  субстанція  високої  біологічної  складності

 • Колонізація кишечника  правильною флорою
 • Допомога дитині в розвитку власної імунної системи
 • Живі клітини в молоці (лімфоцити,нейтрофіли)
 • Лактоферин,лізоцим,антитіла
 • Постійне надходження антиінфекційних факторів: і вдень, і вночі
 • Мати «сканує» дитину ,іде постійне оновлення захисту

Та головне - мамине молоко індивідуально відповідає потребам кожної дитини.

Будьте впевнені: ви можете годувати!

Таким чином:

1. Харчова цінність. Перш за все грудне молоко — ідеальна їжа для немовлят. Воно дивовижно пристосовано до всіх особливостей травлення і обміну речовин кожного новонаро-дженого малюка. Білковий, жировий, вуглеводний компоненти жіночого моло-ка, вітаміни, мінеральні речовини — тонко і індивідуально відповідають потре-бам дитини, а деякі речовини, шо входять до складу молока — унікальні. Це-таурин, поліаміни, карнітин, інозітол, докозогексаєнова, ейкозопентаєнова жи-рні кислоти. Ці речовини є ессенціально необхідними для розвитку і формуван-ня ЦНС, фоторецепторів сітківки ока та ін.

2. Захисна роль жіночого молока забезпечується вмістом у жіночому молозиві і молоці цілої низки специфічних і неспецифічних антиінфекційних факторів, се-креторного імуноглобуліну А у високій концентрації-IgA, IgM, IgG, IgE, живих клітинних елементів (нейтрофіли, макрофаги), лактоферину, лізоциму, біфідус - -фактору, комплементу, парамінобензойної кислоти й захист від малярії), антис-тафілококового фактору та інших, які також сприяють формуванню власної по-вноцінної системи імунітету. Значна роль грудного молока в профілактиці хар-чової алергії.

3. Регуляторна роль жіночого молока пов'язується з наявністю в ньому різних гормонів (гіпоталамічних рилізинг-гормонів. гіпофізарних, тіреоїдних, стероїд-них. підшлункової залози, простагландинів ферментів і пепсину, трипсину, лі-пази, амілази та ін.), ростових факторів (епідермального, інсуліноподібного, нейроросткового). Ці речовини забезпечують фізіологічний перехід від гемот-рофного до лактотрофного харчування новонародженого, сприяють дозріванню в першу чергу, травного тракту дитини, запобігають перевантаженню гіпотала-мо-гіпофізарної системи новонародженого, регулюють процеси асиміляції і си-нтезу білка.

4. Психоемоційний аспект. Грудне вигодування відіграє важливу роль у проце-сах розвитку психоемоційних взаємовідносин між матір'ю і дитиною. Сьогодні саме годування грудьми розглядається як могутній емоційний стимул у процесі становлення психічних функцій дитини. Відмічено, що під час годування гру-дьми між матір'ю і дитиною встановлюється особлива близькість, яка зберіга-ється на довгі роки, а по деяких даних на все життя.

Таким чином, для  повноцінного  розвитку  дитини  грудне  вигодовування має надзвичайно  велике  значення, яке не можна переоцініти! Грудне молоко- це «біле золото» , це жива рідина для дітей усього світу.

 

PostHeaderIcon Психологічні аспекти вигодовування передчасно народжених дітей

Передчасно народженими є діти, які мають гестаційний вік від повних 22-х до 37 тижнів вагітності. Це не просто малюк, який народився з недостатньою вагою. Недоношеність передбачає насамперед «незрілість» дитячого організму, непристосованість немовляти до окремого існування від мами.

Материнство, як психосоціальний феномен, розглядають з двох основних позицій - як забезпечення умов для розвитку дитини і як кардинальні зміни особистісної сфери жінки. При цьому медична наука та психологія зосереджують свою увагу на вивченні психологічних чинників, які можуть слугувати факторами адаптації та дезадаптації жінки у психотравмуючих ситуаціях. Особливий інтерес становить питання про вплив на психоемоційний стан жінки народження дитини передчасно та визначення таких особистісних особливостей, що розглядаються як психотравмуючі фактори, що впливають на стан жінки після пологів. Передчасні пологи створюють передумови для розвитку клінічно значущих розладів адаптації жінки до стану материнства, що негативно впливають на стан породіллі та новонародженого

Виділено найпоширенішу реакцію породіль на психотравмуючий фактор – відчуття провини, що пов’язано із помилкою у розумінні відповідальності. Важливим кроком у цьому питанні є допомога жінці щодо відповідальності або усвідомлення її, але це відбувається тільки після того, як вона звільняється від думки, що відповідальність передбачає провину. Провина вимагає покарання, тому жінка відчуватиме себе пригніченою, відлюдькуватою.

Передчасне народження немовляти може викликати в матерів шок і, як наслідок, - порушення захисних механізмів психіки, позбавляючи жінку можливості використати адаптивні види та стратегії подолання цієї кризової ситуації. До шоку можуть також додаватися провина («що я зробила...?»), гнів («моя доля несправедлива»), заперечення того, що відбувається («це відбувається не зі мною»), депресія («мені байдуже»).

Після передчасного народження немовляти психологічні проблеми матерів можуть бути також спричинені відсутністю фізичного контакту з дитиною, яка для підтримання життєво важливих функцій перебуває на лікуванні у відділенні інтенсивної терапії, у зв'язку з відсутністю зорового контакту партнерів (мама і дитина) та обмеженістю тактильних відчуттів уявлення матері про дитину значною мірою має віртуальний характер .

Непослідовна поведінка передчасно народженого немовляти, спричинена особливостями його розвитку, може вводити батьків в сум'яття та засмучувати, вони можуть відчувати тривогу, пов'язану з проблемами виживання та розвитку дитини. Унаслідок цього батьки або уникають дитини, або, навпаки, компенсують зміни поведінки недоношених немовлят через свою гіперопіку. Незважаючи на невідповідність своєї поведінки сигналам немовляти, батьки ще більше перестимульовують дитину, погіршуючи її поведінку та збільшуючи свою особисту фрустрацію. Отже, недоношена дитина та пов'язані з нею проблеми догляду виснажують внутрішні ресурси багатьох матерів і, як наслідок, можуть погіршити взаємодію у діаді мама-дитина.

Важливими психологічними реабілітаційними процедурами вважають часті тілесні контакти матері із немовлям . Мати по­винна словами висловлювати свою любов до дитини, що сприяє покращенню психічного здоров’я обох. Якщо дитину забирати від матері, вона відчуває страх. Рівень гормонів стресу в її організмі різко підвищується. Її реакція протесту виражається сумним плачем та іншою поведінкою, яка означає, що немовля опинилося в ненормальному для нього середовищі. Цей негативний вплив відбувається у дуже важливий період для життя дитини – у період інтенсивного розвитку головного мозку, що може негативно позначитися на його розвитку.

Єдиною відмінністю між токсичним і терпимим стресом є відсутність або присутність матері. Звідси напрошується логічний висновок, що нормальне середовище для дозрівання дитини, тобто її гармонійного, запрограмованого природою, росту і розвитку, – це організм матері.

Існує «Метод кенгуру», що включає постійний шкірний контакт, рух матері з дитиною, її запахи, грудне молоко, розмови з дитиною, сприяє стимуляції мозку і його найкращому розвитку.

Догляд за дитиною за методом кенгуру забезпечує найкращий розвиток, оскільки цей метод максимально відтворює внутрішньоутробне середовище, де дитина відчувала себе безпечно.
Для забезпечення безперервного контакту дитини з організмом матері після народження необхідно витримати дві життєво важливі умови – контакт «шкіра до шкіри» і грудне вигодовування. Саме ці два компоненти догляду за новонародженим унікально пристосовані для задоволення базових потреб «незрілої» дитини.

Як бачимо, для того, щоб виходжувати дитину за методом кенгуру і забезпечити їй найкращий догляд, не важливими є дороге устаткування і високотехнологічні методики. Потрібно лишень забезпечити комфортні умови перебування в лікарні для матері  еластичний бандаж (перев'язь), який дозволяє надійно «закріпити» дитину у неї на грудях.

Перевагами грудного молока для передчасно народжених дітей є:

 • психоемоційний  взаємозв’язок дитини та матері
 • фізіологічний склад амінокислот
 • повне засвоєння білків і жирів
 • високий рівень поліненасичених жирних кислот, які є пластичним та енергетичним матеріалом для дозрівання та розвитку ЦНС
 • імуномодулюючі властивості грудного молока, що є основою для подальшого формування імунітету молоко для передчасно народжених немовлят містить більше IgA, лізоциму, лактоферину
 • вища абсолютна кількість макрофагів, лімфоцитів і нейтрофілів
 • більш високий рівень тиреоїдних гормонів, які сприяють фізіологічному становленню функції щитоподібної залози, розвитку та дозріванню  ЦНС, легеневого сурфактанту у передчасно народжених дітей.
 • годування передчасно народжених немовлят грудним молоком знижує частоту розвитку респіраторного дистрес-синдрому
 • знижує частоту розвитку НЕК у передчасно народжених дітей
 • годування грудьми і біля грудей матері ініціює перистальтичні рухи кишківника, викликає рефлекс ковтання і фізіологічну відповідь кишківнику
 • наявність активних ферментів, що допомагає дозріванню ферментної системи шлунково-кишкового тракту
 • профілактика  виразково-некротичного ентероколіту
 • присутність активних ферментів розширює дозрівання і доповнює дію ферменту цієї слаборозвинутої кишки
 • низька завантаженість  нирок, що сприяє фізіологічному становленню їх функції

СПОСОБИ ГОДУВАННЯ ПЕРЕДЧАСНО НАРОДЖЕНИХ ДІТЕЙ

Гестаційний вік до 30-31 тижнів, маса тіла 1300г і менше

Зондове годування з використанням материнського молока

Гестаційний вік до 31-32 тижні
Гестаційний вік до 32-34 тижні

Годування з чашечки материнським молоком

Гестаційний вік до 34-36 тижнів

Прикладання до грудей матері, грудне вигодовування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якщо дитина не може годуватися біля грудей матері, використовують альтернативні методи годування зцідженим грудним молоком:

 • з чашечки
 • з чашечки і ложечки
 • через зонд
 • через зонд з додатковим використанням методу  покритого “пальця”
 • за допомогою шприца
 • з піпетки

Ослаблений малюк не здатний стимулювати вироблення грудного молока, тому молодій мамі необхідно проводити самостійне зціджування, що дозволяє налагодити лактацію.З цією метою годувальниці рекомендовано зціджуватися кожні 3 години і бажано біля кювеза в якому знаходиться дитина.

Не забувайте, що ваша дитинка зараз трошки не така як інші, але з часом, не без вашої допомоги звісно, вона зможе наздогнати у розвитку своїх однолітків.

Допомога батькам недоношеної дитини почуватися впевнено у той період, коли їх немовля перебуває у відділенні інтенсивної терапіі новонароджених або на другому етапі виходжування новонароджених надається медиками та психологами нашого центру.

З усіх питань звертайтеся за телефонами:

Відділення анестезіології та реанімації для недоношених дітей - 7568811

Психолог- 0984922527
 

PostHeaderIcon Організація роботи Ради медичних сестер КЗ«Дніпропетровський обласний перинатальний центр зі стаціонаром»Дніпропетровської обласної ради»

Відповідно до Програми розвитку медсестринства України в КЗ «ДОПЦС зі стаціонаром»ДОР» сформовано всі умови для підвищення ефективності роботи та ролі молодших спеціалістів з медичною освітою в наданні медичної допомоги населенню області. Чільними напрямками у виконанні цієї програми є заходи, спрямовані на вдосконалення системи післядипломної освіти молодших спеціалістів з медичною освітою; здійснення реформ кадрової політики; розвиток професійних сестринських об'єднань та міжнародного співробітництва.

Багато чого в реформуванні медичної галузі  вже зроблено, у т. ч. в нашому закладі:

І. Ми працюємо в обласному перинатальному центрі, де надаємо медичну допомогу ІІІ рівня надання.

ІІ. Виконуємо та дотримуємось чіткої маршрутизації та регіоналізації медичної допомоги пацієнтам.

ІІІ. В своїй роботі чітко дотримуємось стандартів (процесів надання медичної допомоги згідно клінічних) локальних  протоколів, стандартів ДСТУ: ISO -2009; використовуємо та  вдосконалюємо  систему управління якістю надання медичної допомоги.

ІV. Робимо перші кроки по розрахункам вартості медичних послуг : в 2016р. придбане програмне забезпечення «Каштан» для проведення економічного аналізу роботи закладу та розрахунку вартості медичних послуг. З 2016. беремо участь у Пілотному проекті «Система DRG» за допомогою якою в МОЗ України на основі даних КЗ ДОПЦС»ДОР» розробляються методики розрахунку вартості медичних послуг по Україні.

V. Проводимо централізовану закупівлю лікарських засобів та інших закупок через систему «ProZorro».

VІ Впроваджуємо заходи по інформаційному забезпеченню медичних процесів в закладі для забезпечення медичного електронного документообігу з використанням програмного продукту «DORADO»,  «M.E.doc».

Значна роль в професійній підготовці та постійному вдосконаленню знань медичних сестер, акушерок  належить Раді медичних сестер КЗ "Дніпропетровський обласний перинатальний центр зі стаціонаром»Дніпропетровської  обласної ради». Головним завданням Ради є виховання широко ерудованого спеціаліста, що вміє аналізувати і систематизувати свої знання та реалізувати їх в практичній діяльності. Головою Ради медичних сестер є Головна медична сестра .

Рада медичних сестер закладу - це 16 досвідчених старших медичних сестер та старших акушерок  вищої кваліфікаційної категорії, які мають практичний досвід роботи, організаторські здібності. Всі вони фахівці своєї справи, користуються повагою в колективі, передають свій досвід роботи молодим сестрам та акушеркам. Кожна старша медична сестра та старша акушерка це відповідальна високопрофесійна людина, яка вболіває за свою роботу та докладає всіх зусиль щоб у відділенні панувала доброзичлива атмосфера та затишок.

Для покращення організації праці сформовані сектори Ради медичних сестер. Рада та сектори працюють згідно положення про Раду медичних сестер та плану роботи, затвердженого головним лікарем. В складі Ради сформовані та функціонують  3 сектори:

І - виробничий або сектор організації праці та комплексної роботи з медперсоналом;

ІІ - навчально-виховної роботи або сектор вивчення і впровадження передового досвіду та  контролю якості надання сестринської допомоги;

ІІІ - санітарно-просвітньої роботи ;

Для удосконалення процесів роботи сформовані сектори:

- старших медичних сестер та їх резерву;

- сестер-господинь та їх резерву;

- молодших медичних сестер;

- молодших сестер по догляду за пацієнтами;

- санітарок-буфетниць.

Всі маніпуляції і медсестринський догляд здійснюються за розробленими та затвердженими стандартами сестринського догляду, стандартами підготовки пацієнтів до лікувально-діагностичних процедур, локальними протоколами виконання основних маніпуляцій і процедур, епідемічно-безпечними алгоритмами. Медичні сестри та акушерки виконують призначення лікаря, стежать за санітарним та охороним режимом, доглядають за пацієнтами, створюють позитивний психологічний клімат, надають долікарську медичну допомогу.

Контрольно-експертною групою Ради здійснюється контроль за роботою медичних сестер та акушерок за відповідними критеріями. А саме: обходи в відділеннях, дотримання інфекційної безпеки персоналу і пацієнтів, передача зміни, якість виконання лікарських призначень, вчасність обліку та використання лікарських засобів, виробів медичного призначення, організація лікувального харчування, догляд за важкими та післяопераційними пацієнтами.

Головною метою Ради є підвищення теоретичних знань та освоєння практичних навичок молодшими спеціалістами з медичною освітою. Старшими медичними сестрами  та старшими акушерками активно проводиться робота щодо реформування сестринської діяльності та впровадження інноваційних процесів. Ще Леонардо да Вінчі стверджував : "... якщо запастися терпінням і виявити старання, то посіяне насіння знань неодмінно дасть добрі сходи". Тому Рада медичних сестер ефективно використовує такі сучасні технології підготовки, як тренінги, ділові ігри, майстер-класи, тестування, які дозволяють слухачам моделювати свою поведінку в штучно створеній ситуації.

Медичні сестри та акушерки навчаються шляхом участі в роботі загальнолікарняних науково-практичних конференцій, які проводяться з обов'язковим мультимедійним супроводом, в семінарах, що проводяться у відділеннях, а також отримують інформацію і обмінюються досвідом на обласних конференціях та курсах підвищення кваліфікації. Заняття в усіх секціях відбуваються щомісячно, за участю лікарів. На кожний виступ обов'язково готується реферат. В результаті ефективної організації роботи персоналу, значно поліпшилась якість роботи, зросла задоволеність пацієнтів якістю сестринського догляду.

З метою забезпечення основних напрямків діяльності, Рада взаємодіє з адміністрацією лікарні, Управлінням охорони здоров'я, Радами медичних сестер лікувально-профілактичних закладів міст і районів, суспільними організаціями, редакціями газет, журналів.

Велике значення приділяється вихованню в медичних сестер почуття відповідальності за доручену справу та відданості обраній професії. На високому рівні організовуються та щорічно проводяться конкурси: на кращу медичну сестру закладу, кращий санітарний бюлетень, кращу тематичну папку, а також святкові тематичні заходи: День медичної сестри, День медичного працівника, вшанування ветеранів ВВВ та ін.

На базі нашої лікарні проходять виробничу  та переддипломну практику студенти Дніпровського базового медицинского колледжу.

У навчанні студентів задіяні старші медичні сестри та старші акушерки  відділень. Велика увага приділяється майбутнім спеціалістам у вивченні локальних протоколів медичної сестри, стандартів та алгоритмів медсестринського догляду за пацієнтами безпосередньо на робочих місцях, основним етапам сестринського процесу, сестринській педагогіці, правилам дотримання інфекційної безпеки персоналу і пацієнтів, дотриманню сестринської етики та деонтології, мистецтву спілкування, вивченню регламентуючих роботу наказів.

В лікарні відпрацьована та впроваджена система контролю якості роботи молодших спеціалістів з медичною освітою. Рівень якості сестринського догляду включено в перелік показників моделі кінцевих результатів роботи відділень та закладу.

Сьогодні, як і в усі часи, професія медичного працівника є однією найблагородніших. Адже саме людям в білих халатах випали честь і обов'язок - зберігати, захищати, підтримувати і повертати безцінний дар - життя.

Медичні сестри та акушерки  закладу розуміють важливість своєї ролі у лікуванні пацієнтів і відповідально відносяться до виконання своїх функціональних обов'язків.

 

 

Головна медична сестра КЗ "Дніпропетровський

обласний перинатальний центр зі стаціонаром"ДОР"

Горбач І.І.

 

03.04.2017

 
Головна Статті