PostHeaderIcon Статті

PostHeaderIcon Вітаємо з 25-річчям Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування!

 

 

Щороку у світі, з першого по сьоме серпня, відзначається Міжнародний тиждень підтримки грудного вигодовування. Він проводиться на 40-й тиждень року, що символізує 40 тижнів вагітності жінки до народження дитини. Також дата початку проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, адже 1 серпня в 1990 році була прийнята Інночентійська Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. На даний час цю Декларацію підписали 170 країн світу, в тому числі Україна та 10 агентств ЮНІСЕФ. Гасло тижнів підтримки цього року «Підтримаємо грудне вигодовування разом»!

Ми живемо в світі, де люди та спільноти можуть миттєво контактувати один з одним, незважаючи на відстань. Кожен день створюються нові можливості для спілкування, і ми можемо використовувати ці інформаційні канали, щоб розширювати наші горизонти і поширювати інформацію та досвід про грудне вигодовування, незважаючи на відстані.

Грудне вигодовування - це турбота всього суспільства, а долучення України до проведення Всесвітнього тижня грудного вигодовування дає можливість кожному з нас приймати участь у захисті та підтримці годуючих матерів. Адже годування грудьми є колосальним чинником підтримки здоров’я нації, а відповідно його добробуту і успіху.

Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана, як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для  відновлення втраченої традиції - годувати діток грудьми. В Україні Тиждень грудного вигодовування проводиться щорічно з 2001 року, в ті ж дні що і Всесвітній тиждень , що затверджено відповідним рішенням Координаційної Ради Міністерства охорони здоров'я України.

Лікувальні заклади, особливо ті що носять знання ЛДД, урядові, неурядові, громадські організації, що підтримують традиційне природне грудне вигодовування проводять в ці дні різноманітні заходи для привернення уваги широкої громадськості до даної проблеми : проводяться роз’яснювальні лекції для вагітних жінок, матерів - годувальниць, для персоналу пологових будинків, дитячих відділень, консультативно-діагностичних центрів,  а також семінари, круглі столи, вікторини, фотосесії та інше. За участю засобів масової інформації з’являються репортажі, статі про користь і необхідність природного вигодовування, в останні роки широко використовується телебачення.

Мета тижня – знову і знову інформувати жінок про користь грудного вигодовування для здоров’я дитини. Згідно з даними Всесвітнього альянсу підтримки грудного вигодовування (WABA), який є координатором цього заходу, природне вигодовування – найкращий спосіб вигодовування дітей раннього віку. Воно розпочинається одразу після народження, продовжується як виключно грудне, до 6 місяцві та  триває до 2 років і більше. Доведений позитивний вплив грудного вигодовування на здоров’я дітей та матерів. Крім того, фахівці ВООЗ відзначають, що до годування дітей слід приступати вже протягом першої години після пологів.

Удосконалення практик виключно грудного вигодовування, застосування адекватного та своєчасного прикорму, а також продовження грудного вигодовування протягом 2 років життя і більше здатне рятувати щороку понад 1,5 млн життів дітей віком до 5 років у світі.

Проходить акція  святкування тижня під егідою WABA - Всесвітнього альянсу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячує свою роботу захисту і підтримці цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

У вересні 2015 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Цілі Сталого Розвитку — показники майбутнього міжнародного розвитку, які діятимуть в період з 2015 по 2030 рік і нараховують 17 глобальних цілей задля подолання бідності, викорінення нерівності та несправедливості, а також протидії кліматичним змінам і тд).

З 2016 року WABA започаткувала 15-річний план по здійсненню цілей сталого розвитку шляхом пов'язування кожної з 17-ти цілей з грудним вигодовуванням. З особливою увагою на те, що досягнення цілей сталого розвитку неможливе без партнерства на всіх рівнях.

Всесвітній та Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування-2017 відзначається під гаслом спільної праці для загального блага і закликає прихильників грудного вигодовування встановлювати нові і цілеспрямовані партнерські відносини.

Наш заклад одним із перших на Україні отримав звання «Лікарня доброзичлива до дитини». Головний лікар Падалко Л.І та перший завідувач Регіонального організаційно-методичного моніторінгового центру Васильєва О.І  були першими спеціалістами з грудного вигодовування не тільки в нашій області, а і в Україні. Завдяки їх наполегливості, любові до матері та дитини, в нашому закладі були втілені все новітні перинатальні технології і робота впровадженню та підтримці Розширеної Ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ проводиться щоденно. Результатом такої роботи є те, що кількість партнерських пологів становить - 82,8%, дітей, які перебувають спільно з матір’ю- 94,9%, прикладається дітей протягом першої години після народження – 90.9%, виписують на виключно грудному вигодовуванні - 86,5% новонароджених.

Слід пам’ятати, що грудне вигодовування-це шлях до подальшого удосконалення людини, розкриття її додаткових можливостей, формування здоров’я, довголіття, таланту та доброти міжлюдських стосунків.

Захарченко Р.М Завідувач РОММЦ

Майоренко А.Л методист РОММЦ

 

PostHeaderIcon Організація роботи Ради медичних сестер КЗ«Дніпропетровський обласний перинатальний центр зі стаціонаром»Дніпропетровської обласної ради»

Відповідно до Програми розвитку медсестринства України в КЗ «ДОПЦС зі стаціонаром»ДОР» сформовано всі умови для підвищення ефективності роботи та ролі молодших спеціалістів з медичною освітою в наданні медичної допомоги населенню області. Чільними напрямками у виконанні цієї програми є заходи, спрямовані на вдосконалення системи післядипломної освіти молодших спеціалістів з медичною освітою; здійснення реформ кадрової політики; розвиток професійних сестринських об'єднань та міжнародного співробітництва.

Багато чого в реформуванні медичної галузі  вже зроблено, у т. ч. в нашому закладі:

І. Ми працюємо в обласному перинатальному центрі, де надаємо медичну допомогу ІІІ рівня надання.

ІІ. Виконуємо та дотримуємось чіткої маршрутизації та регіоналізації медичної допомоги пацієнтам.

ІІІ. В своїй роботі чітко дотримуємось стандартів (процесів надання медичної допомоги згідно клінічних) локальних  протоколів, стандартів ДСТУ: ISO -2009; використовуємо та  вдосконалюємо  систему управління якістю надання медичної допомоги.

ІV. Робимо перші кроки по розрахункам вартості медичних послуг : в 2016р. придбане програмне забезпечення «Каштан» для проведення економічного аналізу роботи закладу та розрахунку вартості медичних послуг. З 2016. беремо участь у Пілотному проекті «Система DRG» за допомогою якою в МОЗ України на основі даних КЗ ДОПЦС»ДОР» розробляються методики розрахунку вартості медичних послуг по Україні.

V. Проводимо централізовану закупівлю лікарських засобів та інших закупок через систему «ProZorro».

VІ Впроваджуємо заходи по інформаційному забезпеченню медичних процесів в закладі для забезпечення медичного електронного документообігу з використанням програмного продукту «DORADO»,  «M.E.doc».

Значна роль в професійній підготовці та постійному вдосконаленню знань медичних сестер, акушерок  належить Раді медичних сестер КЗ "Дніпропетровський обласний перинатальний центр зі стаціонаром»Дніпропетровської  обласної ради». Головним завданням Ради є виховання широко ерудованого спеціаліста, що вміє аналізувати і систематизувати свої знання та реалізувати їх в практичній діяльності. Головою Ради медичних сестер є Головна медична сестра .

Рада медичних сестер закладу - це 16 досвідчених старших медичних сестер та старших акушерок  вищої кваліфікаційної категорії, які мають практичний досвід роботи, організаторські здібності. Всі вони фахівці своєї справи, користуються повагою в колективі, передають свій досвід роботи молодим сестрам та акушеркам. Кожна старша медична сестра та старша акушерка це відповідальна високопрофесійна людина, яка вболіває за свою роботу та докладає всіх зусиль щоб у відділенні панувала доброзичлива атмосфера та затишок.

Для покращення організації праці сформовані сектори Ради медичних сестер. Рада та сектори працюють згідно положення про Раду медичних сестер та плану роботи, затвердженого головним лікарем. В складі Ради сформовані та функціонують  3 сектори:

І - виробничий або сектор організації праці та комплексної роботи з медперсоналом;

ІІ - навчально-виховної роботи або сектор вивчення і впровадження передового досвіду та  контролю якості надання сестринської допомоги;

ІІІ - санітарно-просвітньої роботи ;

Для удосконалення процесів роботи сформовані сектори:

- старших медичних сестер та їх резерву;

- сестер-господинь та їх резерву;

- молодших медичних сестер;

- молодших сестер по догляду за пацієнтами;

- санітарок-буфетниць.

Всі маніпуляції і медсестринський догляд здійснюються за розробленими та затвердженими стандартами сестринського догляду, стандартами підготовки пацієнтів до лікувально-діагностичних процедур, локальними протоколами виконання основних маніпуляцій і процедур, епідемічно-безпечними алгоритмами. Медичні сестри та акушерки виконують призначення лікаря, стежать за санітарним та охороним режимом, доглядають за пацієнтами, створюють позитивний психологічний клімат, надають долікарську медичну допомогу.

Контрольно-експертною групою Ради здійснюється контроль за роботою медичних сестер та акушерок за відповідними критеріями. А саме: обходи в відділеннях, дотримання інфекційної безпеки персоналу і пацієнтів, передача зміни, якість виконання лікарських призначень, вчасність обліку та використання лікарських засобів, виробів медичного призначення, організація лікувального харчування, догляд за важкими та післяопераційними пацієнтами.

Головною метою Ради є підвищення теоретичних знань та освоєння практичних навичок молодшими спеціалістами з медичною освітою. Старшими медичними сестрами  та старшими акушерками активно проводиться робота щодо реформування сестринської діяльності та впровадження інноваційних процесів. Ще Леонардо да Вінчі стверджував : "... якщо запастися терпінням і виявити старання, то посіяне насіння знань неодмінно дасть добрі сходи". Тому Рада медичних сестер ефективно використовує такі сучасні технології підготовки, як тренінги, ділові ігри, майстер-класи, тестування, які дозволяють слухачам моделювати свою поведінку в штучно створеній ситуації.

Медичні сестри та акушерки навчаються шляхом участі в роботі загальнолікарняних науково-практичних конференцій, які проводяться з обов'язковим мультимедійним супроводом, в семінарах, що проводяться у відділеннях, а також отримують інформацію і обмінюються досвідом на обласних конференціях та курсах підвищення кваліфікації. Заняття в усіх секціях відбуваються щомісячно, за участю лікарів. На кожний виступ обов'язково готується реферат. В результаті ефективної організації роботи персоналу, значно поліпшилась якість роботи, зросла задоволеність пацієнтів якістю сестринського догляду.

З метою забезпечення основних напрямків діяльності, Рада взаємодіє з адміністрацією лікарні, Управлінням охорони здоров'я, Радами медичних сестер лікувально-профілактичних закладів міст і районів, суспільними організаціями, редакціями газет, журналів.

Велике значення приділяється вихованню в медичних сестер почуття відповідальності за доручену справу та відданості обраній професії. На високому рівні організовуються та щорічно проводяться конкурси: на кращу медичну сестру закладу, кращий санітарний бюлетень, кращу тематичну папку, а також святкові тематичні заходи: День медичної сестри, День медичного працівника, вшанування ветеранів ВВВ та ін.

На базі нашої лікарні проходять виробничу  та переддипломну практику студенти Дніпровського базового медицинского колледжу.

У навчанні студентів задіяні старші медичні сестри та старші акушерки  відділень. Велика увага приділяється майбутнім спеціалістам у вивченні локальних протоколів медичної сестри, стандартів та алгоритмів медсестринського догляду за пацієнтами безпосередньо на робочих місцях, основним етапам сестринського процесу, сестринській педагогіці, правилам дотримання інфекційної безпеки персоналу і пацієнтів, дотриманню сестринської етики та деонтології, мистецтву спілкування, вивченню регламентуючих роботу наказів.

В лікарні відпрацьована та впроваджена система контролю якості роботи молодших спеціалістів з медичною освітою. Рівень якості сестринського догляду включено в перелік показників моделі кінцевих результатів роботи відділень та закладу.

Сьогодні, як і в усі часи, професія медичного працівника є однією найблагородніших. Адже саме людям в білих халатах випали честь і обов'язок - зберігати, захищати, підтримувати і повертати безцінний дар - життя.

Медичні сестри та акушерки  закладу розуміють важливість своєї ролі у лікуванні пацієнтів і відповідально відносяться до виконання своїх функціональних обов'язків.

 

 

Головна медична сестра КЗ "Дніпропетровський

обласний перинатальний центр зі стаціонаром"ДОР"

Горбач І.І.

 

03.04.2017

 

PostHeaderIcon Міжнародний День захисту дітей

У червні 2017 року КЗ «Дніпропетровський обласний перинатальний центр» ДОР» відзначає 5 років з моменту свого відкриття. Саме тому щорічне  святкування Міжнародного Дня захисту дітей у нашому закладі стає більш вагомим, ніж завжди.

Перинатальний центр розпочав  своє функціонування  у  червні 2012 року на виконання

рішення тринадцятої  сесії Дніпропетровської обласної ради від 25.05.2012 року,

як обласний заклад, який надає висококваліфіковану допомогу вагітним жінкам

з високим та вкрай високим ступенем  ризику вагітності, а також дітям, які народилися

з вагою тіла від 500 грам та мають ускладнений перебіг неонатального періоду.

Заклад  розрахований на 200 ліжок та проведення 4000 пологів на рік.  Рейтингові

показники Центу щорічно порівнюються з показниками перинатальних центрів України

та входять до найкращих. З моменту відкриття та по сьогоднішній день у закладі

проведено 18 301 пологи. На теперішній час  саме у Дніпропетровському перинатальному

центрі майже 60 % жінок області народили дітей  у терміні  вагітності до 28 тижнів.

Близько 30% багатоплідних пологів відбулося в умовах Центру.  А це - 14 трієнь та 487

двієнь, тобто 1016 малюків поповнили населення нашого регіону, з'явившись на світ

одночасно з братами або сестрами.  В умовах відділення реанімації та інтенсивної

терапії новонароджених проліковано більше 40% новонароджених дітей області,

які народилися у важкому стані. З перших хвилин життя таким дітям були забезпечені

всі умови для надання сучасної, високоспеціалізованої медичної допомоги, що дозволило

дати шанс не тільки на виживання немовлят, а і на якісний подальший їх розвиток.

Слід також зазначити, що  з 2014 року   Дніпропетровський перинатальний центр надає

безвідмовну допомогу вагітним, роділлям та новонародженим із Донецької, Луганської

областей, АР Крим, а це більше семи  тисяч жінок, із яких -  366 вагітних та 374 народжених

ними дітей.

У перинатальному центрі працює всього: 523 фахівця, із них – 153 лікарів (лікарів вищої

категорії-  57 (41,5%), I категорії-25 (19,5%); 221 медичних сестер (вищої категорії- 103

(53,3%), I категорії-11 (5,7%); 112- молодших медичних сестер, 82- загально лікарняного персоналу.

Очолює колектив  заслужений лікар України, кандидат медичних наук  Падалко Л.І. Працівники

закладу у своїй роботі дотримуються вимог  клінічних протоколів МОЗ України,  міжнародних

стандартів послуг та забезпечують цілодобову якісну медичну допомогу своїм пацієнтам.

Перинатальний центр  носить почесне звання «Лікарні, доброзичливої до дитини»,

«Закладу якісного медичного обслуговування». У 2017 році Дніпропетровський перинатальний

центр за рекорд народження трійні з максимальною різницею в часі 38 днів та 3 години внесено

до Національного Реєстру  Рекордів.

На базі перинатального центру багато років працює Регіональний організаційно-методичний

центр з питань впровадження новітніх перинатальних технологій в акушерстві та неонатології,

ініціативи ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня,  доброзичлива до дитини» по заохоченню та підтримці грудного

вигодовування, міжнародного проекту покращення планування сім’ї та репродуктивного здоров’я в

Україні «Разом до здоров’я».

Упродовж  5 років  1 червня обласний перинатальний центр відмічає День захисту дітей.

Міжнародний День захисту дітей – це не тільки веселе свято для самих дітей, це і нагадування

суспільству про необхідність захищати права малечі. Мета цього свята знову і знову нагадати,

що діти - безцінні, їх здоров'я повинно бути захищено на всіх рівнях,  бо  здорова дитина - це

щаслива сім'я, це майбутнє України.

Країна, в якій здоров’ям дитини від першого її подиху опікується держава,  буде розвиватися і

крокувати вперед.

Цього року Міжнародний  День захисту дітей в Дніпропетровському обласному перинатальному

центрі буде святкуватися 1 червня 2017 року о 12:00 за адресою: м. Дніпро, вул. Космічна, 17.

Запрошуємо дітей, народжених у нашому закладі  за весь час його існування та їх батьків,  на свято!

Як лікар - педіатр  я  щиро вітаю усіх зі святом та бажаю здоров'я Вашим дітям!

Зав. відділення постінтенсивого догляду та виходжування новонароджених  І.І. Самохінаv

 

PostHeaderIcon Годування на вимогу: корисно і малюку, і матусі

Годування на вимогу - саме цим воно відрізняється від поширеного в середині 20 століття 
годування грудьми по режиму. Однак багато мам бачуть в цьому принципі заклик до анархії
 і часом відмовляються від нього. А між тим, годування на вимогу є дуже зручним для мами,
 якщо воно правильно організовано. Говорячи про годування на вимогу,  маються на увазі 
вимоги не тільки з боку дитини, але і з боку матері. Про вимоги з боку дитини мами зазвичай 
чули. Про вимоги з боку матері більшість має дуже туманне уявлення. Отже,
 давайте розберемося з цими поняттями.
Годування на вимогу дитини
В основному частоту прикладання до грудей регулює дитина. При будь-якому занепокоєнні,
 плачі або пошуковій  поведінці, коли малюк крутить головою і ловить ротиком, його потрібно
 прикласти до грудей.  Дитина може робити такі рухи навіть уві сні, і їй можна і потрібно дати
 груди сонній, вона  буде смоктати,  не прокидаючись. Малюка перших місяців життя слід 
прикладати до грудей з будь-якого приводу, надавши йому можливість смоктати груди коли
 він хоче і скільки хоче.
Це необхідно не тільки для насичення немовляти, але і для його психоемоційного комфорту. 
У хвилини неспокою, для психологічного комфорту малюк може прикладатися до грудей до 4 
разів на годину. В цілому,  у дитини перших місяців життя протягом доби буває 12-20 годувань.
Як правило, така частота лякає недосвідчених мам. По-перше, вони, часом, бояться перегодувати
 малюка. Однак,  такі побоювання безпідставні. Шлунково-кишковий тракт новонародженого 
пристосований не до годівлі по годинах, а до безперервного годування! Грудне молоко може 
засвоюватися в кишечнику в необмежених кількостях завдяки тому, що містить ферменти для
 власної переробки. Таким чином, грудне молоко є унікальною їжею, яка допомагає сама себе 
засвоювати. Саме тому воно є «золотим стандартом» вигодовування дітей першого року життя.
 З іншого боку, матусі бояться, що дитина буде смоктати груди  практично безперервно. Однак,
 вимоги дитини не хаотичні, а розподіляються протягом доби в певному ритмі, до якого може
 підлаштуватися будь-яка мама. У здорового малюка перших 2-х місяців життя приблизний 
інтервал між вимогами в денний час складає 1-1.5 години, в нічний час інтервал може збільшитися
 і за ніч дитина прикладається до грудей всього 3-4 рази. В основному,  смоктання супроводжують
 сон немовляти в стадіях засинання і пробудження. Починаючи з 2 –х місяців  життя інтервал між 
ними зростає до 1, 5-2 годин. Нічний ритм прикладання не змінюється. До 4-6 місяців прикладання
 до грудей стають ще рідше, але, тим не менше, їх число не падає нижче 12 годувань на добу і 
вони,  як і раніше,  пов'язані зі сном. Це - оптимальне число прикладань дитини до грудей для
 забезпечення нормальної лактації та гармонійного зростання малюка.
Деякі діти смокчуть набагато частіше, а деякі - рідше цього ритму. Чому так відбувається?
Якщо є причини для дискомфорту, частота вимог дитини збільшується, і він починає частіше і 
триваліше смоктати. Тривале смоктання компенсує стрес, а на маминих руках він відчуває себе 
в цілковитій безпеці. Як тільки дискомфорт подолано, немовля повертається до частоти прикладань,
 властивої його віку. Чим менше дитина, тим більше часу потрібно для подолання дискомфорту.
 Дуже часто і довго смокчуть діти, які важко пережили пологи і мають підвищену збудливість 
нервової системи. Як тільки стан дитини стабілізується, а на це може піти від декількох днів до
 декількох тижнів, частота смоктання знижується до нормальної.
А в яких випадках діти смокчуть рідше?
Якщо дитина багато і довго спить, вона  прикладається до грудей один  раз в 2, 5-4 години. 
Як правило, це маля, привчене до таких перерв у пологовому будинку. Тривалий сон характерний
 також для ослаблених, недоношених, хворих діточок. Однак,  це не є фізіологічною нормою, і рано
 чи пізно позначиться і на стані лактації, і на стані дитини. Жіночі груди розраховані на фізіологічну 
норму вимог, яка ніколи не буває менше 12 разів на добу. При скороченні числа прикладань кількість
 виробленого молока поступово зменшується і сходить нанівець.
З іншого боку, збільшення інтервалу між прикладаннями призводить до перерозтягування  стінок 
шлунка у дитини.  Тому, найчастіше, при такому годуванні, через кілька тижнів або місяців, навіть
 при наявності достатньої кількості молока у мами, дитина починає гірше додавати у вазі. 
Для такої дитини дуже актуальним буде саме годування на вимогу матері. До речі, думка, 
що саме тривалий сон буде компенсувати стрес немовляти, нічим не підкріплюється, природа 
призначила дитині єдиний фізіологічний механізм компенсації - тривале перебування на руках 
матері з тривалим ссанням грудей. Чим швидше малюк це зрозуміє, тим швидше позбудеться 
своїх проблем.
Годування на вимогу матері
Мати і дитя являють собою після пологів нерозривний симбіоз, практично єдиний організм, 
який злагоджено працює в єдиному ритмі, так само як це відбувалося в процесі виношування
 дитини. Безумовно, мама виконує в цьому симбіозі провідну роль, проте бажання обох сторін 
рівноправні і мають відповідно задовольнятися. У мами існує потреба прикласти дитину до грудей, 
така ж сильна,  як і у дитини її смоктати. Вона виникає кожні 1,5-2 години вдень і 3-4 рази за ніч. 
У перші дні годування, коли у мами починаються приливи молока, вона виявляє цю потребу дуже
 легко. Як тільки малюк намагається проспати більше 1, 5 годин, у мами відразу ж переповнюються
 груди. Як правило, багато матусь терпляче чекають, поки малюк прокинеться і через деякий час 
перестають орієнтуватися в своїх власних потребах. Насправді,  немає ніяких перешкод, щоб 
запропонувати груди сонній  дитині.  Особливо, після того,  як вона проспала більше години.
Якщо мама піднесе дитину до грудей і почне дратувати соском нижню губку малюка, він відкриє свій
 ротик  і почне ловити сосок. Кожній матері потрібно знати, годування і сон дитини - це процеси, 
які не заважають один одному і можуть бути  паралельними. Більш того, малюки воліють спати під
 материнською груддю, мирно посмоктуючи її. Саме тому, керуючись своїм внутрішнім ритмом, мати 
повинна сама пропонувати дитині груди з частотою раз в 1-2 години вдень і раз в 3-4 години вночі. 
Як правило, ритми мами і дитини підлаштовуються один під одного і через деякий час (у одних мам
 це займає пару тижнів, у інших кілька місяців) груди перестають  переповнюватися. Мама вже 
керується не приливами, а якимсь «внутрішнім годинником», який, за спостереженнями дослідників
 відповідає вищезгаданим ритмам.
Якщо внутрішні ритми мами були порушені, то вона може їх легко відновити, просто дивлячись на 
годинник. Особливо актуально контролювати частоту прикладання для ослаблених дітей (хворих, 
маловагових, недоношених). Однак,  маму повинно турбувати, якщо здорова дитина довго не 
прикладається до грудей. Це особливо характерно  для малюків перших 3-х місяців життя. Коли 
дитина стає старше, годування на вимогу матері дозволяє їй налагодити нормальний ритм дня і 
встигати робити всі свої домашні справи. Набагато зручніше запропонувати дитині груди тоді, 
коли це зручно мамі і потім якийсь час займатися своїми справами, будучи впевненою, що малюк 
ситий. Правда,  дитина, яка отримувала  груди тільки за своїм бажанням і ніколи на вимогу матері, 
може відмовитися «раптом» виконувати її побажання. Проте, саме мама визначає найбільш зручний
 і спокійний  час для того,  щоб погодувати малюка. Звичайно, мова йде про маму, яка орієнтується
 в потребах дитини, і буде шукати зручний час відповідно до його ритмів. Він готовий прикладатися 
на вимогу матері і вчитися вбудовуватися в її ритми, якщо мама їх йому демонструє, тобто з самого
 початку пропонує груди не тільки тоді, коли хоче він, а й в ті моменти, коли потрібно їй самій. 
Таким чином, годування на вимогу матері-це необхідна умова для організації природного вигодовування 
дитини. У перші 2-3 місяці життя дитини, воно дозволяє підтримувати достатній ритм прикладань,
 забезпечує оптимальну стимуляцію і спорожнення грудей, попереджає розвиток лактостазів. 
В подальшому, саме годування на вимогу матері, є початком виховання малюка  і допомагає мамі
 раціонально спланувати розпорядок дня дитини. Тому, дорогі матусі, не бійтеся годувати дитину 
на вимогу, це можна організувати дуже зручно, а якщо у вас не виходить - звертайтеся до фахівців 
і вам завжди допоможуть! 

Член координаційної ради з грудного вигодовування  КЗ  ДОПЦС ДОР  Жиленкова Я.Г.
 

PostHeaderIcon Пустушка, або ж «дурник»

Принцип 9-й Наказу МОЗ України № 715 від 28.10.2011 року «Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ»:

«Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовувані, сосок, пустушок чи інших

засобів, що імітують материнські груди». Але якщо ситуація складається так, що малюк знаходиться на

штучному вигодовуванні, тоді пустушка йому необхідна. Бо потреба в смоктанні зберігається у дитини

незалежно від типу вигодовування.

Про це докладно написано в Уніфікованому клінічному протоколі медичної допомоги «Ентеральне

харчування недоношених немовлят» від 2016 року.

 

У перинатальній психології існує термін «підміна понять». Наприклад, і у випадку, коли мама тримає

дитину на руках, обнімає і пестить її, і у випадку, коли мама замість того, щоб взяти дитину на руки,

колише її у колисці, вона однаково любить свого малюка. Так і у випадку з  пустушкою: мама, люблячи

свого малюка, замість грудей дає йому гумовий «дурник». Найчастіше це буває, коли:

  • дитина неспокійна після сеансу грудного вигодовування;
  • щоб вкласти дитину спати;
  • дитина спить на вулиці і починає пхинькати;
  • після купання, при подальшому одяганні, дитина сильно плаче;
  • коли дитину переодягають;
  • під час візиту до дитячої лікарні;
  • коли дитина не в гуморі (вдарилася, злякалася, тощо);
  • коли дитина смокче кулачок або пальчик.

 

Всі ці ситуації можна визначити одним словом – дискомфорт. І в такому випадку дитина має отримати те,

що дасть їй найкращу розраду – мамині груди. Це найбільш безпечне і комфортне місце. А найприродніші

дії матері – взяти дитину на руки, обійняти її, поколисати, а не давати пустушку. Смоктання грудей –

це не тільки вдоволення голоду, а ще й спокій, спілкування з мамою, це початок розвитку контактів із

зовнішнім світом, початок розвитку особистості. Новонароджений – це не збірка рефлексів, біологічних та

інших показників. Його не варто затикати гумовою пробкою, адже він не пробірка.

 

Що ж робити мамі у вище наведених 9 «пустушкових» ситуаціях?

 

1. Якщо немовля знову просить груди через невеликий час після годування – звичайно,

прикласти його до грудей.

 

2. Для дитини на грудному вигодовуванні природно засинати під грудьми у мами.

До 2,5 років відбувається так: малюк заснув, поспав, прокинувся – і знову приклався до грудей.

Це природно для дітей на грудному вигодовуванні. Так до чого тут «дурник»? Погодуйте дитину,

а не тикайте їй до рота гуму.

 

3. Якщо новонароджений плаче на вулиці, мама іде додому і годує його. А взагалі гуляти з дитиною

треба починати, коли їй виповниться 1,5 місяці – в цей час у  більшості немовлят вже починають

проявлятися ритми денних снів, навколо яких крутиться грудне вигодування.

 

4. Якщо у малюка відкритий ротик, це свідчить про:

- закладеність носа – і в такому випадку йому нічого робити на вулиці;

- дитина лежить без подушки і в неї закинулася голівка – підкласти подушку.

 

5. Після купання не варто нікуди поспішати. Обсушіть дитину, закутайте і дайте їй груди замість

того, щоб присипати її, обмазувати і одягати.

 

6. Переодягатися не люблять всі діти. Дітей віком 4-5 місяців навчіться переодягати сидячи,

бо багато діток не люблять переодягатися лежачи. При одяганні шапочки кричать майже всі діти,

поки руки мами не будуть торкатися до їх голови.

 

7. При візиті до лікаря, сидячи в черзі, - нагодуйте дитину. Вдягайте вільні блузи, сорчки,

які не потребують розстібання гудзиків.

 

8. Якщо дитина вдарилася або злякалась (це вже у віці від 8 місяців і більше) – візьміть її на руки,

пригорніть, поцілуйте і… дайте груди, якщо малюк ще годується. Ці ситуації дуже індивідуальні.

 

9. Малюк смокче пальчик або кулачок – це звичка, яка з’явилася ще в животі у мами.

Починаючи  з 16 тижнів дитина смокче власні кулачки, петлі пуповиння, потім – мамині груди.

І дитина не розуміє, чому найрідніша істота – мама – витягає її кулачки з рота.

Малюк смоктав їх все своє життя. До речі, діти, які знаходяться на виключно грудному вигодовуванні,

припиняють смоктати кулачки, які вони смокчуть, як груди, у віці 11-14 місяців – на відміну від пальців,

які малюки продовжують смоктати до 2,5-3 років. Іноді малюк засовує до рота разом і сосок,

і пальчик, і йому при цьому дуже весело

 

Деякі діти зовсім не знайомі з пустушкою і не беруть її до рота. Запам’ятайте! Якщо пустушка

заважає процесу грудного вигодовування, ні в якому разі її не використовуйте – крім випадків,

коли вона конче необхідна. І навіть тоді слід пам’ятати, що кожна дитина

має право на материнське молоко.

 

 

Лікар гінекологічного відділення                                        Дорошенко О.А.

КЗ ДОПЦС ДОР

 
Головна Статті