Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Дефіцит молока: як зрозуміти і що робити?

admin 19 Бер 2019

0

«Попит народжує пропозицію.» (К.Маркс і Ф.Енгельс)

Дорогі батьки! Пам’ятайте, «норми обсягів молока на одне годування» – це один з найсильніших стереотипів, який перекочував з правил годування дітей, що знаходяться на грудному вигодовуванні. Цей стереотип міцно увійшов в свідомість наших лікарів і батьків, і його так важко подолати.

Це дітей на штучному вигодовуванні годують суворо по годинах, тому дають їм абсолютно конкретний об’єм суміші. Зауважимо, що це грає важливу роль в перегодовуванні дітей і має віддалені наслідки у вигляді порушень у них обміну речовин і ожиріння.

При природному вигодовуванні все виглядає зовсім інакше. Ритм годування новонародженої дитини має принципові відмінності. Було помічено й описано в літературі, що новонароджені смокчуть протягом короткого часу, потім відпускають груди, а через 15-30 хвилин знову можуть виявити ознаки готовності до годування. Після декількох прикладань новонароджений засинає на більш тривалий час. Тому норм обсягу молока на одне годування при природному вигодовуванні просто не існує. Тому і немає ніякого сенсу в контрольних зважуваннях. Є добовий обсяг молока. Але і він для грудничків перших днів життя набагато менший, ніж у дітей-штучників.

Справа в тому, що молозива не повинно бути багато. Дитині перших днів життя не потрібен великий об’єм рідини, так як його травна і видільна система ще не готові з ним справлятися. Оскільки місткість шлунка новонародженого дуже невелика, йому не потрібна велика кількість їжі – дитина може з’їсти до 5 мл молозива на одне годування в перший день. У перші 24 години після пологів дитина висмоктує приблизно до 37 мл молозива за добу. У той час, як дитині на штучному вигодовуванні буде потрібно 80 мл.

Секреція молока збільшується поступово в перші 36 годин, а після – різко зростає в наступні 4 дні. До п’ятого дня обсяг молока може досягти 400-500 мл на добу. До місяця діти в середньому споживають 750 ± 150 мл молока на добу. Тому немає ніякої необхідності в догодовуванні дітей сумішшю, якщо для цього немає серйозних підстав.

Майже всі матері можуть виробляти молоко в кількості, достатній, щоб нагодувати одного, двох і навіть більше дітей. Більше того, майже всі матері можуть виробляти навіть більше молока, ніж необхідно одній дитині. Найчастіше проблема в тому, що в тих випадках, коли дитина не отримує достатньо молока, зазвичай причиною цьому є недостатність або неефективність смоктання, а не дефіцит молока у матері.

Як перевірити, чи достатньо дитина отримує молока?

Щоб перевірити, скільки молока отримує дитина, у всьому світі використовують показники втрати/збільшення у вазі і частоти виділень у дитини (сечовипускань і стільця).

При правильно налагодженому грудному вигодовуванні здоровий новонароджений втрачає не більше 10% своєї ваги при народженні, і його вага при народженні повинна відновитися до 2 тижнів. Після 4 дня життя новонароджений повинен мочитися як мінімум 6-8 разів на добу прозорою або світло-жовтою сечею.

Стул новонародженого міняє колір і консистенцію від чорного дьогтьоподібного меконію в перші 1-2 дні життя до жовтого рідкого з грудочками стільця після 4 днів життя. Якщо на 4 день життя у дитини ще відходить меконій, це говорить про необхідність спостереження та оцінки грудного вигодовування і корекції техніки годування.

Матері наводять і інші ознаки, які дають їм підстави вважати, що дитина отримує недостатньо молока, а саме:

 • дитина незадоволена після годування;
 • дитина часто плаче;
 • дуже часті годування;
 • дуже тривалі годування;
 • дитина відмовляється від годування грудьми;
 • у дитини твердий, сухий або зелений стілець;
 • у дитини рідкий стілець малими порціями;
 • коли мати зціджує молоко, воно не виділяється;
 • груди не збільшилися під час вагітності;
 • молоко не «прибуло» після пологів.

Хоча ці ознаки і можуть турбувати маму, у них можуть бути й інші причини, тому ці ознаки не надійні. Якщо надійні ознаки в нормі (дитина набирає вагу і досить мочиться), це означає, що дитина отримує достатньо молока. Наприклад, дитина може часто плакати через кольоки, незважаючи на те, що вона отримує достатньо молока.

Попередженню нестачи вироблення грудного молока сприяє правильне повноцінне харчування матери, хоч би мінімальний відпочинок і мінімальне звільнення від буденних тривог і неприємностей. У сім´ї повинні бути таке оточення, така людина, яка узяла б на себе частину турбот і підтримала малодосвідчену молоду маму (тато, бабуся, няня, старий добрий друг і ін.). У турботах по догляду за дитиною жінка часто забуває про себе, вчасно не харчується, не висипається вночі, мало відпочиває і знаходиться в постійній тривозі за свою дитину.

Лактаційний криз

Ще один приклад – дитина переживає стрибок зростання. Такі періоди ще називають лактаційним кризом, оскільки в цей час діти стають неспокійними, часто подовгу смокчуть, через що мамам здається, що молока у них стало менше. Це відбувається приблизно у віці 3, 6 і 12 тижнів, але бувають і в іншому віці. У матері такої дитини може скластися враження, що дитині недостатньо молока. Але дитина, що переживає стрибок зросту, зазвичай рясно мочиться світлою сечею і добре набирає вагу. Під час стрибка зросту дитина, як правило, навпаки, отримує більше молока, ніж зазвичай. Просто за стрибком у зрості груди самі по собі не встигають виробити необхідну для малюка кількість молока. Ось він і «садить» маму на короткий поводок, намагаючись частими прикладаннями розкочегарити груди. Зазвичай 4-7 днів частих годувань, і життя повертається у звичне русло.

З цього можна зробити перший і найважливіший висновок: якщо вам здається, що у вас стало менше молока, перш, ніж посилати тата в супермаркет за сумішшю і збільшувати доходи виробникам замінників грудного молока, зніміть з малюка одноразовий підгузник і порахуйте кількість мокрих пелюшок за добу . Як тільки ви налічите 6, а ще краще 8, одягайте знову підгузник і будьте спокійні, молока ваше дитя отримує достатньо і з лактацією у вас все нормально. І шукати причину занепокоєння дитини потрібно в іншому.

Якщо ж малюк мочиться рідше 6-8 разів на добу, то знову ж таки не варто поспішати з сумішшю. А потрібно постаратися налагодити годування.

Що потрібно робити, щоб збільшити кількість молока:

 • Перевірте правильність прикладання дитини до грудей: при неправильному захопленні грудей дитина неефективно смокче і не висмоктує весь необхідний їй обсяг молока. Через це вона прикладається частіше, смоктати може довше або взагалі відмовлятися від смоктання, лактація буде зменшуватися.
 • Приберіть будь-які імітатори грудей (пустушку, соску, пляшечку з водою).
 • Почніть прикладати дитину до обох молочних залоз на кожне годування. Причому, почавши, наприклад, з правої, дайте дитині можливість смоктати так довго, як вона того хоче, потім дайте ліву, а коли дитина повністю її висмокче, знову дайте праву. І так по колу.
 • Частота прикладань до грудей повинна бути не рідше, ніж 1 раз на 1,5-2 години, краще – частіше.
 • Не обмежуйте тривалість смоктання грудей.
 • Обов’язково годуйте вночі, навіть якщо дитина не прокидається на годування.
 • Після годування можна трохи зціджувати молоко для додаткової стимуляції його утворення, приблизно по 10-15 хв на кожну молочну залозу.
 • Вироблення молока дуже залежить від фізичного контакту між мамою і дитиною. Тому намагайтеся проводити з дитиною в безпосередньому контакті якомога більше часу: носіть його на руках, в слінгу, спіть разом і вдень, і вночі, викладайте його собі на живіт і груди.
 • На час налагодження лактації попросіть допомоги у близьких. Нехай хтось із них візьме на себе всі турботи по будинку. А ви в цей час будете займатися тільки дитиною і годуванням. Від вашого душевного комфорту буде залежати успіх. Відволічіться від проблем, менше думайте про кількість грудного молока. І, нарешті, пригадаєте про себе кохану:
 • відведіть більше часу відпочинку, прогулянкам на свіжому повітрі
  – почніть читати нову книгу, перегляньте старі журнали
  – пригадайте про контрастні душі, теплі заспокійливі ванни
  – максимальний час носіть дитину в перев´язі (метод «кенгуру»), спіть з нею поряд, старайтеся частіше контактувати з дитиною «шкіра до шкіри».
 • Слідкуйте за питним режимом. Ви не повинні відчувати спраги. У той же час, не пийте забагато, надмірну кількість рідини. Ввведіть у свій раціон спеціальний чай і напої, стимулюючі вироблення грудного молока (не зупиняйтесь тільки на одному напої):
 • трав´яний чай для годуючих матерей
 • морквяний сік (по півстакана 2-3 рази на день).
 • терта морква з молоком або сливками. У стакан кладуть 3-4 столових ложки тертої моркви, заливають теплим молоком (або сливками) і випивають по 1 стакану 2-3 рази на день.
 • напій з насіння салату. Для приготування 1 л напою беруть 15 г насіння, 100 гр. цукру, 1 лимон середньої величини або 2 гр. лимонної кислоти. Заливають водою, варять на дуже слабкому вогні 5-10 хвилин, проціджують і випивають по півстакана 2-3 рази на день.
 • квас із тмину. Хліб житній, різаний невеликими шматочками, сушать, злегка підсмажують, заливають водою і залишають на 3-4 ч. Після цього проціджують, додають дріжджі, цукор, тмин і ставлять в тепле місце для бродіння на 10-12 ч. На 1 кг чорного хліба – 40 г тмину, 500 г цукру, 25 г дріжджів і 10 л води.
 • настій насіння кропу. Одну столову ложку насіння кропу заливають гарячою водою (1 стакан), наполягають 2 ч. П´ють по півстакана на прийом 2 рази на день. Іноді випивають по столовій ложці 6 разів на день, залежно від переносимості настою.
 • спеціальні молочні суміші для тих, що годують грудьми, стимулюючі вироблення грудного молока, звичайні молочні суміші (по 200 мл 1-2 разів на день).

Дотримуючись цих правил, практично будь-яка жінка, що зіштовхнулася з нестачею молока, швидко впорається з цією проблемою. Вірте в себе і свого малюка, і успішне грудне вигодовування вам гарантовано!

Лікар акушер-гінеколог 1 акушерського відділення Душенко І.А.

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop