Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

ПРАВА ЖІНКИ В ПОЛОГОВОМУ БУДИНКУ

admin 8 Кві 2019

0

У цій інструкції роз’яснюються права жінки при народженні дитини в пологовому будинку.

Нажаль у жінок часто виникають проблеми пов’язані з незнанням своїх прав у пологових будинках. Для того, щоб вміти захистити свої права необхідно знати відповідне законодавство.

Так, згідно зі ст. 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» (далі – Закон), кожний громадянин України має право на безоплатне отримання медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров’я. Вказане положення, зокрема, поширюється на отримання медичної допомоги жінкою під час вагітності та пологів.  Відповідно, якщо у вас вимагають необґрунтовані платежі, благодійні внески тощо – звертайтеся до правоохоронних органів (прокуратура, МВС) з відповідними заявами.

Кожний пацієнт, який досяг 14 років, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та методів лікування відповідно до його рекомендацій (ст. 38 Закону). Тобто якщо Ви не впевнені в достатній кваліфікації свого лікаря, ви можете звернутися до іншого. Також, якщо це виправдано її станом, породілля має право народити у будь-якому закладі охорони здоров’я.

Не соромтеся питатися свого лікаря про препарати і методи лікування, які він вам виписує. Ви маєте право на отримання цієї інформації. В обов’язки лікаря входить пояснення в доступній формі про стан здоров’я матері та дитини, пояснення можливих ризиків та надання прогнозів на майбутнє. Медперсонал також зобов’язаний інформувати жінку результати аналізів, будь-які маніпуляції, які робитимуть, тощо. Всю подібну інформацію жінка має право отримати не лише в усній, а й у письмовій формі. Це означає, що їй не можуть відмовити в бажанні подивитися записи в історії пологів.

Права породіллі досить детально розписані у Клінічному протоколі з акушерської допомоги (затверджений наказом МОЗ України від 03.11.2008 р. № 624) та Протоколі медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною (наказ МОЗ від 04.04.2005 р. № 152).
У пологовому будинку під час пологів жінка має право на комфортне перебування, повагу до особи і створення відповідної психологічної атмосфери. Згідно з наказами Міністерства охорони здоров’я, породілля має право на психологічну підтримку членів родини, що означає перебування їх поруч під час пологів. Також забезпечується конфіденційність та інтимність пологів. Для максимального комфорту породіллі їй дається право на власний розсуд вибирати положення під час пологів.

Право на індивідуальне перебування. Сьогодні наказом МОЗ від 21.01.2014 р. № 59 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги з питань плануванні сім’ї»впроваджено створення сімейних палат, де чоловік може цілодобово перебувати з дружиною і малюком.

Пологи мають відбуватися лише в індивідуальному пологовому залі. Відповідно, величезні пологові зали з двома ліжками не відповідають вимогам законодавства.

Принципи проведення нормальних пологів:

 • визначення плану ведення пологів та обов’язкове узгодження його з жінкою/сім’єю;
 • заохочення емоційної підтримки роділлі під час пологів (організація партнерських пологів);
 • моніторинг стану матері, плода та прогресування пологів;
 • використання партограми для прийняття рішення щодо перебігу пологів, а також необхідності та об’єму втручань;
 • широке використання немедикаментозних засобів для знеболення пологів;
 • заохочення жінки до вільного пересування під час пологів та забезпечення можливості вільного вибору положення для народження дитини;
 • оцінка стану дитини при народженні, забезпечення контакту “шкіра-до-шкіри” між матір’ю та новонародженим, прикладання до грудей матері за появи пошукового та смоктального рефлексу;
 • профілактика післяпологової кровотечі, що зумовлена атонією матки, шляхом використання методики активного ведення третього періоду пологів.

Молодша медична сестра:

 • пропонує жінці прийняти душ, одягнути чистий домашній одяг (за відсутності – лікарняну білизну); партнерові також потрібна зміна одягу на чистий домашній одяг (за відсутності – одноразовий комплект);
 • роділлю та її партнера супроводжує в індивідуальну пологову палату.

Що стосується самого родового процесу, то жінка має право на те, щоб одразу після народження малюка акушерка поклала його на мамин живіт. Контакт дитини з мамою «шкіра до шкіри» триває не менше двох годин в пологовій залі, за умови задовільного стану матері та дитини.

Після пологів матір має право на постійне перебування з дитиною, якщо немає прямої загрози її життю. Також варто знати, що матір має право на отримання повної інформації про стан здоров’я дитини.

У пологовому будинку новонародженому повинні зробити перше щеплення проти туберкульозу і проти гепатиту В.

Новонароджена дитина може бути виписана з пологового стаціонару на третю добу життя, якщо загальний стан дитини, рівень підготовки та інформування матері з питань догляду та контролю за станом дитини відповідають нормі.

Посилання

 • Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»
 • Клінічний протокол з акушерської допомоги «Нормальні пологи», затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.11.2008 р. № 624
 • Протокол медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною, затверджений наказом МОЗ від 04.04.2005 р. № 152
 • Наказ МОЗ від 21.01.2014 р. № 59 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги з питань плануванні сім’ї»

Зі статтею ознайомило 2 акушерське відділення

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop