Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Права вагітних жінок на роботі: Що потрібно знати, щоб їх не порушили?

admin 27 Тра 2019

0

Якось вже минули ті часи, коли вагітність означала кінець, або хоча б перерву в кар’єрі.

Багато хто, звичайно, вважає що все так і є, і думку цю підкріплюють суспільні стереотипи, приклади знайомих, невпевненість в можливості виділити час і на роботу, і на дітей, особиста невіра в благодушність свого роботодавця. А то і — просто незнання того, чи мають право звільнити вагітну жінку.

Однак, якщо розібратися у вітчизняному законодавстві, стає не так страшно.

Які права має вагітна жінка на роботі в Україні, що може загрожувати тим, хто їх порушить, як бути, якщо ви підприємниця — на ці та інші питання даємо відповіді в нашому гіді

Я — ВАГІТНА, І НЕ ХОЧУ УСКЛАДНЕНЬ НА РАБОТІ. ЯК БУТИ?

По-перше — не хвилюйтеся: українське законодавство не лише захищає права всіх працюючих жінок, а й окремо прописує Кодекс законів про права вагітних жінок і пов’язані з цим робочі нюанси.

Ви маєте можливість звільнитися від роботи вже з перших днів зачаття, у разі несприятливих для вагітності робочих умов. Їх перелік можна дізнатися в голови експертно-лікарської комісії у вашій поліклініці.

Інший момент — якщо є ускладнення з самопочуттям. Воно може настати в деяких випадках вже з перших тижнів після зачаття, але тут, як правило, лікар просто дасть необхідні рекомендації щодо правильного харчування і режиму.

І навіть якщо проблему це не вирішує — можна отримати лікарський лист, який дасть часткове звільнення від праці, або навіть повне.

ТАК, ТОБТО ЗВІЛЬНИТИ МЕНЕ НЕ МОЖУТЬ?

В жодному разі! За це і посадити можна. Як мінімум — накласти штраф. І адміністративна, і кримінальна відповідальність керівництва може застосовуватися за одне і те саме порушення трудового законодавства. Оштрафувати можуть за рішенням суду, якщо порушення не визнане грубим.

Кримінальну справу відкривають після звернення в правоохоронні органи, і довівши справу до обвинувального вердикту — порушник може сісти у в’язницю на півроку, або два роки займатися виправними роботами, без можливості ще 5 років займати керівні посади.

Звільнення може настати лише в одному випадку — у зв’язку з ліквідацією підприємства. При цьому орган або комісія, що займаються цією ліквідацією, зобов’язані надати вам нове робоче місце за фахом. А вже що запропонують — тут, звичайно, як пощастить. Якщо ця норма не виконується — та сама адміністративна або кримінальна відповідальність, суд зобов’язаний визнати звільнення незаконним і змусити виплачувати середню заробітну плату за весь час вимушеного прогулу.

А ЯКЩО Я ТІЛЬКИ ЗБИРАЮСЯ ВЛАШТУВАТИСЯ? ВАГІТНИХ АБО В ДЕКРЕТІ НЕ БЕРУТЬ?

Цікаве питання. Права вагітної жінки при влаштуванні на роботу визначає Сімейний кодекс, у якому йдеться, що відмовити їй, як і матері дитини до 3 років, не можуть.

Проблемно довести, що причина неприйняття на роботу саме в цьому, особливо у випадках, коли на співбесіді вам прямо про це не заявляють. Тут на допомогу — лише власна доказова база і хороший адвокат, або — інформаційний шум із залученням ЗМІ.
Ще одне цікаве питання — якщо ви вагітні або в декреті і працюєте за сумісництвом. Однак тут все більш однозначно: навіть якщо на ваше місце без вашої згоди приймають іншого працівника — не сумісника — таке звільнення вважається ініціативою роботодавця. Так не можна!

ЩО МЕНЕ ЧЕКАЄ НА РОБОТІ?

Повідомте про свій стан керівництву або у відділі кадрів, і, якщо там підуть вам назустріч — навіть ніяких довідок на кшталт лікарського листа не потрібно. Трудове законодавство, яке прописує права вагітної жінки на роботі, — автоматично на вашому боці. Вас не можуть залучати до роботи у вихідні, у нічні зміни, взагалі до понаднормової. Якщо ви проти — не відправлять в інше місто, у разі неможливості повернутися додому в той же день. Якщо вас попросять переміщувати важкі предмети —відмовляйтеся.

Можна домогтися переведення на неповні робочий день або тиждень — тоді зарплата буде вираховуватися з урахуванням відпрацьованого часу, або ж — залежно від виробітку. Також ви можете узгодити з начальством перехід на полегшений вид праці, якщо нинішні умови несприятливі для здоров’я. Середній заробіток з колишньої посади при цьому зберігається, та й взагалі зберігаються всі-всі робочі права.

АЛЕ ЯКЩО ВСЕ-ТАКИ ВИМАГАЮТЬ ЛІКАРСЬКИЙ ЛИСТ — ЯК ЙОГО ОТРИМАТИ?

Насамперед необхідно піти на консультацію до свого гінеколога, який підтвердить ваш стан і відправить справу на розгляд лікарської комісії. При цьому потрібно враховувати, що комерційні поліклініки часто не мають права на видачу документа, йти потрібно в державну.
Потім — йти у свій відділ кадрів і взяти довідку з переліком шкідливих умов, які є на вашому робочому місці. Отримавши довідку, прямуйте на прийом в експертну комісію поліклініки, також при собі потрібно мати направлення, амбулаторну картку і паспорт. Після висновків комісії — видається довідка, з нею повертайтеся до відділу кадрів.

МОЖЛИВІ ТАКОЖ УСКЛАДНЕННЯ, КОЛИ ВЗАГАЛІ БУДЕ НЕ ДО РОБОТИ. ЯК БУТИ ТОДІ?

Взяти звичайний короткочасний лікарняний, а якщо проблема серйозніша — отримати довідку про тимчасову непрацездатність. Вона видається на загальних підставах, відповідно до тих самих законів, які поширюються і на невагітних. Але, крім звичайних хвороб на кшталт застуди, травми  тощо, лікар може видати довідку, якщо бачить загрозу переривання вагітності, викидня на ранньому етапі, в разі аборту та інших відхилень від норми.

Повністю звільнитися від роботи може навіть здорова жінка — в разі процедури екстракорпорального зачаття. Звільнення діє на всі підготовчі процедури, обстеження, маніпуляцію і на весь період фізичної слабкості — аж до моменту, коли стане ясно, що імплантація пройшла вдало і вагітності нічого не загрожує.

КОЛИ МОЖНА ПІТИ У ВІДПУСТКУ? І КОЛИ ТРЕБА ПОВЕРНУТИСЯ?

На останньому триместрі. Всього ви можете взяти 70 днів відпустки до пологів і 56 — після. А вже якщо народиться двійня або більше — 70 днів, їх відлік починається після родів, у той самий день. Ці відпускні дні не є частиною звичайної щорічної відпустки і теж оплачуються. Далі — вибір: можна або виходити на роботу, або залишатися вдома і доглядати за дитиною.

Якщо ви вирішите приділяти весь свій час дитині — візьміть відпустку аж до досягнення нею 3-річного віку. У разі необхідності подальшого догляду, підтвердженого медичним висновком, — до 6 років. Роботодавець може частково оплачувати такі відпустки, на цей час можна працювати вдома або неповний день. При цьому все зараховується в трудовий стаж.

Якщо все ж є бажання скоріше повернутися — будь ласка. Відпустка для догляду за дитиною може використовуватися повністю або частково і батьком, а також іншими родичами. При цьому за вами зберігаються всі ті самі привілеї, які мають вагітні (не можна змусити працювати в позаурочний час, відправляти в інше місто і т.д.), плюс до цього, жінкам, які годують, надаються додаткові перерви: до півтора років — по 30 хвилин через кожні три години, якщо дітей двоє і більше — через кожні дві години. Усе це зараховується в робочий час.

А ЯКЩО Я ПІДПРИЄМНИЦЯ?

ФОП першої, другої і третьої групи платників єдиного податку за відсутності найманих працівників може не сплачувати єдиний податок за один місяць відпустки протягом року. Ще — під час хвороби на 30 і більше днів, що підтверджена листком про тимчасову непрацездатність із зазначенням тривалості декретної відпустки. Цей листок буде для вас основним у ваших пригодах спілкування з держструктурами.
Із ним потрібно буде навідатися до Соцстраху, адже від сплати ЄСВ ніхто нікого не звільняє і від страхових вкладень нікуди не дітися. Перед тим, як туди йти, зателефонуйте до свого районного відділення і уточніть, які потрібно нести документи.

Після їх подачі вам видадуть ту суму, яку ви вказали в розрахунковій заяві (рекомендуємо проконсультуватися щодо суми з вашим знайомим бухгалтером, тому що, як показує практика, самостійно впоратися з цим буває складно).

Також, швидше за все, вам потрібно буде оформити нову банківську картку для виплат, це потрібно уточнювати в банку. Заразом дізнайтеся, чи безкоштовно це і чи буде стягуватися комісія при знятті коштів.

Ну а далі ви оформлюєте допомогу на народження дитини в Управлінні соціального забезпечення. Усі інші виплати, окрім 126-денної відпустки — теж там.

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ?

Перш за все, спробуйте вирішити всі питання з керівниками ваших підприємств, відділом кадрів, HR-ом або іншими відповідальними особами. Якщо ті нічого не знають — тоді до юриста при підприємстві. Якщо з усім цим у вас на роботі складно — тоді за наступними адресами:

Урядова гаряча лінія: 0 (800) 507 309

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: 0 (800) 501 89

З інформацією ознайомило 2 акушерське відділення!

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop