Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

5 ключових факторів в ідеальних пологах

admin 25 Бер 2019

0

Часто трапляється так, що лише дізнавшись про вагітність, жінка одразу ж починає шукати інформацію, як мають проходити пологи. Джерела є різні: лікар, інтернет, мама, подруга і т.д. При тому, що кожне з цих джерел може висвітлювати абсолютно протилежну інформацію. Так, кожна жінка бачить пологи по-своєму, але є ключові фактори, які кардинально впливають на родову діяльність майбутньої мами незалежно від її статусу, досвіду та світогляду.

Що найголовніше в пологах?

В період схваток та безпосередньо при народженні дитини жінка мовби «відключається», перебуваючи зовсім на другій хвилі. Вона може кричати, або навпаки затихати і впадати мовби в транс. І річ у тому, що така поведінка породіллі є абсолютно нормальною, адже таким чином вона абстрагується від усіх зовнішніх факторів та подразників, включаючи механізм самозахисту. Щоб виділялись в достатній кількості необхідні гормони та ендорфіни, мозок має перебувати в стані спокою. Тоді жінка почуває себе захищеною і всілякі операції мозку не мішають родовому процесу. Як неможливо мати інтимних стосунків, коли почуваєш себе небезпечно, так само і неможливо «розкритись» в пологах, якщо є подразники, що можуть сигналізувати небезпеку. Отже, безпека в родах – це першочергово.

Прості речі можуть допомогти

Річ у тім, що нам не потрібно відключати весь мозок( а це і неможливо), потрібно «приспати» лише одну його частину в родах – неокортекс. Що ж це за така частина мозку і навіщо вона нам? Тим більше для чого нам її відключати? За великим рахунком, всі життєві функції можна чудово здійснювати і без впливу нової кори. Неокортекс для цього зовсім не потрібний. Ми зможемо дихати, харчуватися, розмножуватися, отримувати задоволення і навіть грітися на сонечку.

Але ми не зможемо читати, писати, малювати, займатися політичною діяльністю. Ми не зможемо рухати науку і техніку, грати на музичних інструментах, не зможемо запалити вогонь і посадити зернятко в землю. Неокортекс – це саме те, що робить нас людиною. Це мислення, емоції і кінцеві відділи чутливих аналізаторів. Саме в новій корі лежать перші нейрони довільних і висококоординированних рухів. Без зв’язків нової кори з м’язами була неможлива дрібна моторика, і ми робили тільки грубі, автоматизовані операції.

Скажемо більше: нова кора – це те, що відрізняє ссавців, тобто тварин від своїх безпосередніх попередників – риб, земноводних і плазунів. Звичайно, і в цих, більш примітивних істот у складі головного мозку є відділи, які відповідають за навчання і емоції, але немає специфічної системи, яка звільнена від заняття «господарством», тобто від контролю дихання, кровообігу та інших вітальних функцій. Але у пологах вся ця активність неокортексу попросту мішає. Нам потрібно попросту відкинути всі наші людські надбання і віддатись природному процесу (бо саме людина своєю діяльністю втручається в природу, і пологи не виняток).

Є декілька способів допомоги породіллі аби вона знизила активність неокортексу (по-іншому «мислячого мозку»), який своєю активною діяльністю тормозить родовий процес. Насправді, жінці потрібно небагато, і в цьому нема нічого складного для виконання.

1. Усамітнення

Давайте подивимось на тваринний світ. Кожна самка шукає місце при пологах, де б вона була сама. Якщо такого місця на даний час нема, то вона буде відтягати пологи по своїх можливостях. Те саме і з нами жінками. Підсвідомо ми хочемо втекти від усієї цієї «суматохи» і шукаємо усамітнення хай не фізичного, бо в роддомі цього варто добитись, а бодай морального, відключаючись від зовнішнього і поринаючи в себе. Але часто із цього «усамітнення» нас витянають лікарі своїми маніпуляціями: вагінальними оглядами, наказами «дихай-не дихай», «тужся- не тужся» і т.д.

Надто велика кількість людей при пологах неодмінно негативно впливає на загальну атмосферу, тому варто визначитись з ким буде найкомфортніше. Чи це будуть люблячі обійми чоловіка, чи розуміючі слова підтримки подруги. Пам’ятайте, жінці комфортно буде тоді, коли вона не відчуває себе «на виду».

2. Тиша

Чому ж цей аспект є також ключовим? Річ у тім, що говоріння стимулює кору головного мозку, яка мала б бути в пасивному стані під час родового процесу. Медперсонал може задавати безліч запитань, на які часто треба давати розлогу відповідь, тому без підключення неокортексу тут не обійтись. Більш того, інколи і чоловік (або хто присутній на пологах в якості помічника) може старатись розговорити жінку, вважаючи, що таким чином допоможе.

Так поводитись категорично не варто. Найкраще, що ваш помічник може зробити, це не втручатись з розмовою зайвий раз. Якщо медперсонал дуже настирливий із запитаннями, то чоловік (чи кого з собою берете) може потік інформації перейняти на себе і відповідати на питання, щоб жінка зайвий раз не напружувалась.

3. Приглушене освітлення

Так, це теж впливає! Варто зазначити, що яскраві кольори та освітлення теж стимулюють кору головного мозку. Згадаємо поведінку братів наших менших. Що, до прикладу, робить кішка коли народжує? Шукає місце,де буде темніше і тихіше. І якщо ще хтось буде заважати і втручатись, то її реакція буде зовсім не дружелюбною. А жінку ставлять в умови, які є абсолютно неприйнятними для адекватного дітонародження.

Тому варто просити медперсонал, щоб вони хоча б виключали світло, коли жінка залишається сама в родзалі. В такий спосіб вона зможе швидше налаштувати всі свої внутрішні ресурси на народження дитини, а не зосереджувати, навіть мимовільно, рецептори на зовнішні подразники.

4. Присутність людини, якій породілля може довіряти

Коли майбутня мама попадає в лікарню, то все для неї є незнайомим: палата, медперсонал (навіть якщо лікар знайомий, решту штабу жінка зазвичай бачить вперше), а також всі ці бюрократичні процеси зважування, змірювання, заповнювання анкети і ще багато речей, які можуть якщо не налякати, то стресу точно додадуть.

Давайте проведемо аналогію з дитиною першокласником. Все здається новим і чужим, але не так страшно, якщо мама тримає за руку. Так само вагітній жінці буде легше навіть на підсвідомому рівні, якщо вона знає, що поруч є людина, яку можна тримати за руку, і яка у відповідний момент захистить та допоможе  не лише фізично, а й морально. Такий аспект допомагає жінці розслабитись і налаштуватись на пологи. Згадаємо той же тваринний світ. Інколи можна побачити, як інша самка чи самець знаходяться недалеко від породіллі – таким чином вони захищають її, адже в такому стані вона особливо уразлива. Жінка, що народжує, теж потребує захисту – морального, фізичного та психо-емоційного.

5. Свобода слідувати своїм інстинктам

Не дивно й те, що жінки під час пологів самі в змозі себе захистити та собі допомогти, якщо ніхто не буде вказувати, і таким чином притуплювати інстинкти, які допомагали родовому процесу протягом тисячоліть.

Жінка може приглушити родовий біль, ставши на четвереньки чи залізши у воду, чи навіть крутитись на фітболі. Питання в тому, чи завжди дозволять жінці поводитись так, як вона хоче?

Коли жінка не відчуває себе «на виду», то вона може сама для себе знайти комфортну позу. І цього не потрібно вчитись, адже підсвідомо жінка може сама собі допомогти.

Сьогодні, на жаль, нормальні природні пологи є рідкістю, тому що майбутня мама тонко відчуває напругу постійного нагляду і те, що всі її фізіологічні процеси в такому стані знаходяться під контролем. А може в цьому криється різке зростання таких діагнозів, як «зупинка родової діяльності», «не розкриття шийки», а також збільшення числа хірургічних втручань, стимуляції у різних її проявах, епізіотомії,  епідуральної анестезії, використання вакуума та екстреного кесаревого розтину? Так, нам варто усвідомити те, що не було б можливо всіх цих проблем і «важких родів», якби жінку поставили у сприятливі фізичні та психологічні умови. Адже нічого «захмарного» у таких потребах нема, чи не так?

Все ж легко сказати, що основною потребою в родах для жінки є відчуття захищеності та безпеки. Але те, що дозволяє одній жінці розслабитись, іншій може попросту заважати або й лякати. Хтось почуває себе в безпеці під наглядом цілого штабу лікарів та новітньої апаратури, а комусь просто потрібно забитись в куточок і «аби ніхто не мішав». Тому жінкою не потрібно керувати в родовому процесі, а просто дати можливість вибору, адже це її пологи і її дитина. Так, потреба безпеки є універсальною, але потрібно прийняти той факт, що для кожного безпека розуміється по-іншому. Тому визначте в першу чергу, що для вас є безпечним та прийнятним. Коли є поставлене теоретичне поняття, то практичний аспект вже легше буде вимагати і втілювати в життя.

2 акушерське відділення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop