Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр
ми радi, що Ви з нами !
Рак шийки матки посідає друге місце у світі серед видів раку, найбільш поширених у жінок. За даними ВООЗ, щорічно відмічається близько 500 тис. нових випадків захворювання на 250 тис. смертельних випадків.
Підвищення захворюваності на рак шийки матки зв’язано із зростанням кількості інфекцій, що передаються статевим шляхом, у тому числі онкогенними штаммами вірусу папіломи людини.
Сьогодні відомо понад 100 серотипів вірусу папіломи людини (ВПЛ), що можуть уражати клітини людини. З них близько 40 серотипів здатні уражати геніальний тракт, а 15 серотипів є онкогенними. Серед найбільш поширених серотипів, що асоціюються з раком шийки матки, є ВПЛ 16-го та 18-го серотипів. Ці серотипи відповідальні за 70% випадків розвитку раку шийки матки. ВПЛ 6-го та 11-го серотипів є причиною 90% аногенітальних кондилом.
Більшість осіб, інфікованих ВПЛ, не знають, що вони інфіковані та є джерелом інфекції. Ризик інфікуватися протягом життя у чоловіків та жінок становить 50%. Практично 80% жінок віком до 50 років мали випадки інфікування ВПЛ.
У даний час у світі ліцензовані дві рекомбінантні вакцини для профілактики інфекцій викликаних ВПЛ – Гардасил та Церварикс.
Вакцини проти ВПЛ містять капсидні білки, які самостійно збираються у вірусоподібні частки. Ці частки не містять вірусного генетичного матеріалу, а тому не є інфекційними.
Обидві вакцини спрямовані проти ВПЛ 16-го і 18-го типів, які є причиною не менше 70% випадків розвитку РШМ у світі. Крім того вакцина Гардасил також спрямована проти ВПЛ 6-го та 11-го типів, які переважно є причиною більшості гострих кондилом.
ВПЛ передається переважно статевим шляхом, тому ВПЛ – вакцинація максимально ефективна при проведенні щеплень особам до моменту зустрічі з цім вірусом. Саме тому первинною цільовою когортою для вакцинації проти ВПЛ є діти віком 9-14 років (до моменту статевого дебюту), що узгоджується з рекомендаціями ВООЗ.
Після повного курсу вакцинації захисні антитіла визначаються у більш ніж 99% щеплених. Результати масштабних досліджень цих вакцин з подальшим спостереженням протягом 9-10 років показали майже 100 відсотковий захист від передракових уражень шийки матки. Захист від гострокінцевих кондилом становить 95-99%. (для чотиривалентної вакцини).
Обидві вакцини мають частковий захист проти інфекцій викликаних 31-м і 45-м серотипами ВПЛ, які генетично пов’язані з 16-м і 18-м серотипами.
Вакцинація проти ВПЛ показала свою ефективність та важливе значення для охорони здоров’я. Через це все більше країн включають ВПЛ – вакцинацію до національних програм вакцинації.
За даними Ф.М. Лапія, головного національного експерта ВООЗ з вакцинації, міністерства охорони здоров’я 39 країн вирішили безпосередньо фінансувати вакцинацію проти ВПЛ-інфекції:
Європа: Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Люксембург, Македонія, Нідерланди. Німеччина, Норвегія, Португалія, Румунія, Словакія, Словенія, Франція, Швейцарія, Швеція;
Північна Америка: Канада, Мексика, США.
Азіатсько-Тихоокеанський регіон: Австралія, Японія, Малайзія, Нова Зеландія та інші.
В окремих країнах вакцинація проти ВПЛ-інфекції проводиться за кошти регіональних програм:
Хорватія, Російська Федерація, Об’єднані Арабські Емірати.
За детальнішою консультацією з приводу вакцинації дівчат звертайтесь до обласного центру планування сім’ї за адресою: вул. Космічна,17
та за телефонами (056) 756-88-20; 097-217-11-31.
Завідувачка ОЦПС, експерт ДОЗ ДОДА за напрямом “планування сім’ї”, кмн Мальцева О.І.
Попередній запис:
Наступний запис:
Залишити відповідь