Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Корисні поради, та рекомендаціями ВООЗ про грудне вигодовування.

admin 31 Тра 2019

0

Безсумнівно, для грудних дітей, особливо в перші місяці, ідеальна їжа – материнське молоко. Воно не тільки містить всі необхідні харчові речовини, ферменти, гормони, захисні чинники, а й легко перетравлюється, засвоюється організмом немовляти. Так що дуже важливо якомога довше зберігати грудне вигодовування. «Глобальну стратегію» грудного вигодовування спільно розробили ВООЗ і ЮНІСЕФ. Нижче наведено її основні принципи.

 1. Раннє прикладання до грудей – протягом першої години після народження!
 2. Виключення годування новонародженого з пляшки або іншим способом до того, як мати прикладе його до грудей. Це необхідно, щоб у дитини не сформувалася установка на будь-яке інше годування, крім грудного.
 3. Спільне перебування матері і дитини в пологовому будинку в одній палаті.
 4. Правильне положення дитини біля грудей дозволяє матері уникнути багатьох проблем і ускладнень з грудьми. Годування на вимогу дитини. Необхідно прикладати малюка до грудей з будь-якого приводу, надати йому можливість смоктати груди, коли він хоче і скільки хоче. Це важливо не тільки для насичення дитини, але і для його психоемоційного комфорту. Щоб відчувати себе комфортно, малюк може прикладатися до грудей до 4 разів на годину.
 5. Тривалість годування регулює дитина: не відривайте дитину від грудей раніше, ніж він сам відпустить груди!
 6. Нічні годування дитини забезпечують стійку лактацію і захистять жінку від наступної вагітності до 6 місяців – в 96% випадків. Крім того, саме нічні годування найбільш повноцінні та поживні.
 7. Відсутність допоювання та введення будь-яких сторонніх рідин і продуктів. Якщо дитина хоче пити, його слід частіше прикладати до грудей.
 8. Повна відмова від соски, пустушки і пляшкового годування. При необхідності введення прикорму слід давати його тільки з чашки, ложки або піпетки.
 9. Перекладання дитини до другої грудей лише тоді, коли він висмокче першу груди. Якщо мама поквапитися запропонувати малюкові другу груди, він недоотримає «пізнього молока», багатого жирами. В результаті у малюка можуть виникнути проблеми з травленням: лактозна недостатність, стілець з піною. Тривале смоктання одних грудей забезпечить повноцінну роботу кишечника.
 10. Виключення миття сосків перед годуванням і після нього. Часте миття грудей призводить до видалення захисного шару жирів ареоли і соска, що призводить до утворення тріщин. Груди слід мити не частіше 1 рази в день під час гігієнічного душу. Якщо жінка приймає душ рідше, то і в цьому випадку немає необхідності в додатковому митті грудей.
 11. Відмова від контрольних зважувань дитини, проведених частіше 1 рази в тиждень. Ця процедура не дає об’єктивної інформації про повноцінність харчування немовляти. Вона тільки нервує матір, призводить до зниження лактації і необґрунтованого введення догодовування.
 12. Виключення додаткового зціджування молока. При правильно організованому грудному вигодовуванні молока виробляється рівно стільки, скільки потрібно дитині, тому необхідності в зціджуванні після кожного годування не виникає. Зціджування необхідно в разі вимушеного розлучення матері з дитиною, виходу матері на роботу і т.д.
 13. Тільки грудне вигодовування до 6 місяців – дитина не потребує додаткового живлення і введення прикорму. За деякими дослідженнями, на виключно грудному вигодовуванні без шкоди для здоров’я дитина може знаходитися до 1 року.
 14. Підтримка матерів, що годували дітей грудьми до 1-2 років. Спілкування з жінками, що мають позитивний досвід грудного вигодовування, допомагає молодій матері набути впевненості в своїх силах і отримати практичні поради, що допомагають налагодити годування грудьми. Тому молодим матерям рекомендується звертатися в материнські групи підтримки грудного вигодовування якомога раніше.
 15. Навчання догляду за дитиною і техніці грудного вигодовування необхідні сучасній мамі, щоб вона змогла без зайвого клопоту з зручністю для себе і малюка ростити його до 1 року. Налагодити догляд за новонародженим і навчити техніці грудного вигодовування матері допоможуть консультанти з грудного вигодовування. Чим швидше мама навчиться материнству, тим менше розчарувань і неприємних хвилин перенесе вона разом з малям
 16. Грудне вигодовування до виповнення дитині 1,5-2 років. Годування до року не є фізіологічним терміном припинення лактації, тому при відлученні від грудей страждають і мати і дитина.

ПРАВИЛО «Чергування грудей»

Одним з основних правил успішного годування грудьми є принцип «чергування грудей». Досить часта проблема, з якою стикаються молоді мами полягає в тому, що малюк не до кінця спустошує груди і недоотримує «заднє», жирне і поживне молоко, зате в надлишку отримує переднє молоко – «рідке» і солодке, з високим вмістом лактози.

В результаті можуть виникати проблеми з шлунково-кишкового тракту, адже шлунок малюка не в змозі самостійно переварити великий обсяг лактози, а ферменти, необхідні для її перетравлення, організм крихти мав би отримати з порцією заднього молока. Такі безсистемні прикладання до грудей чреваті ще й зменшенням лактації, адже організм матері підлаштовується під вимоги дитини – а якщо дитина смокче груди потроху і не спустошує її, то і вироблятися молока з часом буде менше і менше.

В цьому випадку допоможе метод «чергування грудей». Суть в тому, що незалежно від кількості прикладань протягом 2-2,5 годин пропонується тільки одна грудь, потім, такі 2-2,5 години, тільки інша. Правило чергової грудей особливе значення має під час налагодження грудного вигодовування, коли дитина прикладається на вимогу. До того ж, цей метод значно знижує ризики виникнення застоїв молока.

Крім того, такі періоди підвищеної частоти годувань можуть виникнути у дитини не тільки відразу після народження, а й у дітей з уже сформованим інтервалом годування під час хвороби і під час лактаційного кризу у мами (в 3-3,5 місяця, 6-7 місяців ).

Відповідальна за ГВ у Перинатальному центрі
лікар акушер гінеколог Жиленкова Я.Г.

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop