Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр
ми радi, що Ви з нами !
Народження дитини – завжди радісна подія: адже нарешті на світ з’являється довгоочікуване дитя! Здавалося б, що може засмутити молоду сім’ю? Але, як виявляється, може. Приблизно в одному випадку з десяти у жінки розпочинається післяпологова депресія.
Кому вона загрожує?
Післяпологова депресія включає цілий комплекс фізичних і емоційних змін. Рівень гормонів в організмі жінки в післяпологовий період різко змінюється, що, відповідно, може спричинити різкі перепади настрою.
Материнська депресія проявляється у багатьох жінок та може тривати від 3-4 тижнів до декількох місяців, а іноді до декількох років. Крім того, на жаль, депресія може повертатися при повторних вагітностях.
Навіщо потрібно боротися з депресією?
Цей стан може мати негативний вплив на психічне здоров’я жінки, її материнські якості, життя сім’ї та розвиток дитини.
Післяпологова депресія у матері може викликати емоційні та поведінкові проблеми, низький рівень активності, труднощі зі сном.
Вона може серйозно вплинути на здатність жінки виконувати свої материнські функції. У неї може не вистачати сил і енергії ні на себе, ні на малюка, жінка може стати дратівливою і не бути в змозі дати своїй дитині необхідну любов та ніжність.
Як результат, вона може відчувати провину і втратити впевненість у собі як у матері, що ще більше погіршить її депресивний стан.
Материнська депресія має тривалий негативний вплив і на дитину.
У дітей раннього віку, матері яких перебувають у стані депресії, можуть з’явитися емоційні розлади, що може викликати затримку розвитку.
Малюки старшого віку можуть демонструвати агресивну, імпульсивну поведінку. У дитячому садку або в школі такі діти мають проблеми з поведінкою, у відносинах з однолітками, зазнають труднощів з довірою до дорослих, мотивацією до навчання, тобто з тими навичками, які дитина отримує в ранньому віці.
Старші діти матерів, які перебувають у стані депресії, демонструють слабкий рівень самоконтролю, агресію, мають проблеми з навчанням і в спілкуванні, що надалі може позначитися на їх повноцінному розвитку.
Як зрозуміти, що це післяпологова депресія?
Прочитайте список тривожних дзвіночків. Коли ви зрозумієте, що спостерігаєте якийсь із симптомів, має сенс уважно поставитися до того, що відбувається. Ознак декілька? Це привід бити на сполох.
Групи ризику виникнення післяпологової депресії
Психологічні чинники ризику
Що можна зробити?
Жінці слід подбати про правильний раціон харчування, приділяти час сну і відпочинку. Їй також необхідно звернутися за допомогою і підтримкою до близьких та друзів. Післяпологова депресія – випробування для всієї родини. Важливо піклуватися не тільки про саму жінку, але і забезпечити комфорт близьким.
Способи боротьби з післяпологовою депресією
Більшість жінок справляються з депресією самостійно. Якщо симптоми материнської депресії тривають більше двох тижнів, жінці необхідна професійна консультація психолога, психотерапевта.
Психотерапія сприяє розумінню того, як депресія змушує жінку думати, відчувати і діяти, і за підтримки психотерапевта лікування може змінити хід думок та дій жінки, її ставлення до життя і речей, які її турбують. Такі консультації можуть бути корисними для сім’ї або терапії відносин.
Профілактика післяпологової депресії
Профілактика – підготовка до материнства.
Жінці не слід відчувати провину за те, що з нею відбувається. Депресія зовсім не означає, що жінка не здатна стати хорошою матір’ю. Післяпологова депресія проявляється у багатьох, її лікування займає певний час, однак, воно завжди успішне.
Депресія – це не соромно, депресія – це погано!
Психологічну та медичну підтримку з питань репродуктивного здоров’я та планування сім’ї можна отримати: м.Дніпро, вул. Космічна, 17.
Обласний Центр планування сім’ї.
Алєксєєнко С.Д. – психолог, арт-терапевт.
Попередній запис:
Наступний запис:
Залишити відповідь