Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

ПІСЛЯПОЛОГОВА ДЕПРЕСІЯ: ЯК БУТИ, ЯКЩО НЕ ВИХОДИТЬ РАДІТИ МАТЕРИНСТВУ

admin 7 Жов 2019

0

Народження дитини – завжди радісна подія: адже нарешті на світ з’являється довгоочікуване дитя! Здавалося б, що може засмутити молоду сім’ю? Але, як виявляється, може. Приблизно в одному випадку з десяти у жінки розпочинається післяпологова депресія.

Кому вона загрожує?

Післяпологова депресія включає цілий комплекс фізичних і емоційних змін. Рівень гормонів в організмі жінки в післяпологовий період різко змінюється, що, відповідно, може спричинити різкі перепади настрою.

Материнська депресія проявляється у багатьох жінок та може тривати від 3-4 тижнів до декількох місяців, а іноді до декількох років. Крім того, на жаль, депресія може повертатися при повторних вагітностях.

Навіщо потрібно боротися з депресією?

Цей стан може мати негативний вплив на психічне здоров’я жінки, її материнські якості, життя сім’ї та розвиток дитини.

Післяпологова депресія у матері може викликати емоційні та поведінкові проблеми, низький рівень активності, труднощі зі сном.

Вона може серйозно вплинути на здатність жінки виконувати свої материнські функції. У неї може не вистачати сил і енергії ні на себе, ні на малюка, жінка може стати дратівливою і не бути в змозі дати своїй дитині необхідну любов та ніжність.

Як результат, вона може відчувати провину і втратити впевненість у собі як у матері, що ще більше погіршить її депресивний стан.

Материнська депресія має тривалий негативний вплив і на дитину.

У дітей раннього віку, матері яких перебувають у стані депресії, можуть з’явитися емоційні розлади, що може викликати затримку розвитку.

Малюки старшого віку можуть демонструвати агресивну, імпульсивну поведінку. У дитячому садку або в школі такі діти мають проблеми з поведінкою, у відносинах з однолітками, зазнають труднощів з довірою до дорослих, мотивацією до навчання, тобто з тими навичками, які дитина отримує в ранньому віці.

Старші діти матерів, які перебувають у стані депресії, демонструють слабкий рівень самоконтролю, агресію, мають проблеми з навчанням і в спілкуванні, що надалі може позначитися на їх повноцінному розвитку.

Як зрозуміти, що це післяпологова депресія?

Прочитайте список тривожних дзвіночків. Коли ви зрозумієте, що спостерігаєте якийсь із симптомів, має сенс уважно поставитися до того, що відбувається. Ознак декілька? Це привід бити на сполох.

 • Жінка весь час сумна. Сум може проявлятися по-різному: вона часто плаче, хвилюється, каже, що їй не вдається роль матері, скаржиться на втрату інтересу до життя. Вона незвично гнівна або, навпаки, занадто байдужа.
 • Їй не вдається відпочити. Відпочити з новонародженим взагалі важко, але буває так, що жінка не може виспатися, навіть якщо вдалося поспати більше традиційних восьми годин. Постійне відчуття втоми, від якої не допомагає, а ні сон, а ні ванна, ні розмова з приємною людиною, – привід задуматися.
 • Вона не радіє тому, що раніше приносило їй задоволення. Людина в депресії найчастіше не здатна щиро сміятися, відволікатися на щось традиційно «хороше» і любити життя.
 • Вона не хоче спілкуватися з сім’єю або друзями.
 • Вона погано спить. Це фізіологічний симптом, який супроводжує більшість депресивних станів. Функціонувати без сну і з немовлям, що плаче – подвиг, який рідко кому вдається.
 • У неї змінився апетит: вона їсть або незвично мало, або дуже багато. Це другий фізіологічний симптом, який легко помітити і важливо не пропустити.

Групи ризику виникнення післяпологової депресії

 • Жінки, у яких в минулому були прояви депресивних станів.
 • Жінки, у яких в родині були психопатології.
 • Жінки, в сім’ї у яких протягом життя спостерігались високий рівень та частота негативних подій.
 • Жінки, яким не надається соціальна підтримка.

Психологічні чинники ризику

 • Невиправдані очікування від пологів. Найчастіше матусі здається, що після пологів починається нове дивовижне життя. Однак, це не так. Як раз після пологів, все найскладніше тільки починається. Жінці необхідно виконувати свої материнські обов’язки.
 • Обмеження звичного життєвого устрою. Відбувається конфлікт між новою роллю «мами» і колишніми звичками та запитами.

Що можна зробити?

Жінці слід подбати про правильний раціон харчування, приділяти час сну і відпочинку. Їй також необхідно звернутися за допомогою і підтримкою до близьких та друзів. Післяпологова депресія – випробування для всієї родини. Важливо піклуватися не тільки про саму жінку, але і забезпечити комфорт близьким.

Способи боротьби з післяпологовою депресією

Більшість жінок справляються з депресією самостійно. Якщо симптоми материнської депресії тривають більше двох тижнів, жінці необхідна професійна консультація психолога, психотерапевта.

Психотерапія сприяє розумінню того, як депресія змушує жінку думати, відчувати і діяти, і за підтримки психотерапевта лікування може змінити хід думок та дій жінки, її ставлення до життя і речей, які її турбують. Такі консультації можуть бути корисними для сім’ї або терапії відносин.

Профілактика післяпологової депресії

 • Своєчасне виявлення психоемоційних порушень у жінки ще на етапі вагітності.
 • Відвідування жінками курсів підготовки до пологів.
 • Належна увага жінці у ранньому післяпологовому періоді.
 • Підтримка з боку сім’ї.
 • Для матері, яка перебуває в стані депресії, дуже важливо продовжувати годування дитини грудьми.

Профілактика – підготовка до материнства.

Жінці не слід відчувати провину за те, що з нею відбувається. Депресія зовсім не означає, що жінка не здатна стати хорошою матір’ю. Післяпологова депресія проявляється у багатьох, її лікування займає певний час, однак, воно завжди успішне.

Депресія – це не соромно, депресія – це погано!

Психологічну та медичну підтримку з питань репродуктивного здоров’я та планування сім’ї можна отримати: м.Дніпро, вул. Космічна, 17.

Обласний Центр планування сім’ї.
Алєксєєнко С.Д. – психолог, арт-терапевт.

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop