Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

admin 13 Лис 2020

0

Грудне вигодовування є однією з найважливіших складових материнської поведінки, яка забезпечує найбільш повноцінний фізичний та емоційний контакт матері і малюка.

Грудне вигодовування є основою взаємин немовляти з об’єктами зовнішнього світу. Перший об’єкт, з яким після появи на світ дитина вступає в контакт, – це материнські груди. Перше прикладання – це початок взаємин з навколишнім світом. Тому найважливіше у годуванні – це контакт матері і дитини.

Для повноцінного спілкування матері і дитини величезне значення має акт годування, за умови його достатньої тривалості і повторюваності. Новонароджений налаштований на спілкування з матір’ю: фокусна відстань очей новонародженого, відповідає відстані між його очима та очима матері під час годування. Спілкуючись з матір’ю, він наслідує їй і вже на цьому етапі засвоює закони спілкування . Саме біля грудей, на руках у матері, здійснюється поступове ускладнення форм спілкування, поглиблення психологічного взаємозв’язку, любові і підтримки.

Природно, що при високому ступені зв’язку матері і немовляти в процесі грудного вигодовування та догляду, формується цілий комплекс складних психофізіологічних відносин – основи майбутньої соціалізації дитини. Згодом залежність дитини від материнського молока і самої матері буде зменшуватися, але сформований психофізіологічний зв’язок, а також відносини мами і дитини залишаться довічною основою сімейних відносин, відносин між поколіннями.

Процес годування грудьми має також відмінну від фізіологічної сторону. Це процес, в якому мати та дитя немов би зливаються в єдине психологічне ціле. Годування грудьми – це повноцінне спілкування матері і дитини, своєрідний діалог, який збагачує обох.

Склад і властивості молока залежать не тільки від того, що їсть мама, але і від її стану. Цей стан “закодовано” в молоці, і дитина його “розшифровує”. Наприклад, якщо мати стурбована і хвилюється, то це передається дитині з молоком. Вона також починає вести себе неспокійно, порушується її травлення. Тому фразу “ввібрав з молоком матері” слід розуміти скоріше буквально, ніж алегорично.

Грудне вигодовування сприяє тому, що дитина засвоює зразки ставлення до навколишнього світу, зразки емоційних реакцій, спрямованості мислення, духовних переживань. Це спосіб, за допомогою якого, закладаються основи дитини як соціальної істоти, що належить до певної культури, носієм і виразником якої є мати.

Грудне вигодовування необхідне не тільки для задоволення фізіологічних потреб дитини та захисту від хвороб. Перше годування відразу ж після народження – одна з ланок у ланцюжку процесів, які ведуть до встановлення бондинга (від англ. Bond – пов’язувати, з’єднувати) між матір’ю та дитиною. У свою чергу бондинг прокладає шлях до близьких стосунків мами і малюка. Бондинг – це незримий зв’язок між дитиною та матір’ю, завдяки якому і після народження дитини вони продовжують залишатися єдиним цілим. Бондинг – це те, завдяки чому мати здатна розуміти мову дитини, те, що наповнює для неї конкретним змістом кожен її незграбний жест, гримасу, кожен звук. Пологи, перші хвилини і години життя малюка – особливо важливий період у встановленні бондинга, який є важливою умовою формування позитивних особистісних якостей.

Грудне вигодовування сприяє зародженню глибокого емоційного зв’язку між дитиною та матір’ю. Система “мати-дитя” – саморегулююча, і склад молока матері змінюється відповідно до потреб дитини. Однак, є фактори, які можуть порушити цю саморегулюючу систему:

  • свідоме небажання матері годувати дитину;
  • переконаність матері, що у неї не вистачить молока;
  • важка психологічна травма, перенесена матір’ю;
  • знеболювання або стимуляція під час пологів;
  • важкий пологовий стрес та травма під час пологів у дитини та інше.

Все це може стати причиною формування відповідної психологічної домінанти. Доведено, що чим більше виражена домінанта грудного вигодовування, тобто настрій вагітної та жінки, що народила, на годування дитини грудьми, тим більш тривалий термін вона годує грудьми свою дитину в реальності. Нормальні пологи, відсутність ускладнень збільшують, як бажання годувати дитину грудьми, так і реальні терміни вигодовування. Навпаки, наявність патології в процесі пологів, яка може бути пов’язана з хворобливими відчуттями або емоційними переживаннями для жінки, зменшує ймовірність тривалості строків вигодовування.

Першорядне значення для настрою організму на вироблення молока має абсолютна впевненість мами в тому, що молоко прийде в кількості, необхідній для її дитини, і щира готовність зробити все від неї залежне, щоб зберегти лактацію на весь період, поки дитина потребує молока. Джерело впевненості – любов до малюка.

Важливе значення має також ставлення батька до годування. Висловлюючи захоплення і вдячність дружині, яка годує дитину грудьми, чоловік допоможе жінці полюбити себе як матір і подовжити період грудного вигодування.

Алєксєєнко С.Д. – психолог, арт-терапевт. Центр планування сім’ї

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop