Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

ПОРУШЕННЯ ПСИХОСЕКСУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ У ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ

admin 25 Лис 2020

0

У практиці лікаря нерідко зустрічаються діти і підлітки з тими чи іншими формами сексуальних відхилень. Своєчасне виявлення, правильна кваліфікація і визначення лікувально-профілактичних заходів є важливим аспектом роботи не тільки лікарів а й психолога, психотерапевта. Особлива актуальність цього питання пов’язана з характерним для сучасності прискореним формуванням структур і функцій дитячого організму, нерідко нерівномірним, з випереджаючим розвитком психосексуальної сфери, що робить підлітків особливо сприйнятливими і залежними від сексуальних проблем, значно ускладнюючи адекватне управління сексуальним потягом.

І так, п’ять основних груп сексуальних порушень у дітей та підлітків, що найбільш часто зустрічаються в практиці лікаря.

Передчасний психосексуальний розвиток являє собою раннє становлення сексуальності, що випереджає середні вікові норми і статеве дозрівання.
У дітей раннього та дошкільного віку вона проявляється в стереотипних маніпуляціях зі статевими органами – часте доторкання, потирання і інші форми механічного подразнення. Під час цих маніпуляцій дитина, як правило, відчуває задоволення, червоніє, голосно дихає, вкривається потом. Причиною мастурбації може бути – надлишок статевих гормонів, отриманих від матері, порушення гігієни, у деяких випадках подразнення відбувається  одягом. Подібні прояви у дітей не можна розглядати як справжню мастурбацію, так як дитина не розуміє еротичної складової своїх рефлексів, у неї немає сексуальних переживань, але при цьому дитина отримує свій перший сексуальний досвід: схвалення або несхвалення своєї сексуальності батьками. До інших форм передчасного психосексуального розвитку можна віднести сексуальні ігри у вигляді прагнення показувати свої статеві органи, розглядання і потреба доторкатися до статевих органів інших дітей, обіймати, цілувати, притискати до себе дітей різної статі.

Підвищення сексуального потягу. У допубертатному віці до підвищення сексуального потягу відносять закоханість. У дівчаток 5-10 років вона проявляється в надмірно кокетливій поведінці, обіймах, поцілунках, хлопчики  ж  прагнуть доторкатися до геніталій,  притискатися до тіла жінок.

В пубертатному віці ця форма сексуальних порушень проявляється в мастурбації з еротичним фантазуванням, взаємному онанізмі, прагненні спостерігати статеві стосунки дорослих, розглядати картинки еротичного змісту. Однак, підліткова мастурбація не є патологічним явищем, вона розглядається як компенсаторний феномен, що дозволяє зняти фізіологічний дискомфорт, пов’язаний з неможливістю задовольнити статеві відчуття природнім шляхом. У зв’язку з цим прийнято говорити про “мастурбації періоду юнацької гіперсексуальності”. Незважаючи на те, що думка про нешкідливість онанізму стало загальноприйнятою, лікарі повинні в кожному конкретному випадку визначити, чи не є мастурбація патологічною.

До  патологічних форм сексуальних проявів в підлітковому віці слід також віднести раннє статеве життя і підлітковий проміскуїтет, часті статеві стосунки неповнолітніх з постійною зміною партнерів.

Патологія статеворольової поведінки – це стійкі психосексуальні порушення які пов’язані зі становленням статевої приналежності індивіду та проявляються основним чином через властиву протилежній статі поведінку при правильній статевій самосвідомості. Скажімо, фемінні хлопчики люблять бути серед жінок, годинами слухаючи їх розмови, маскулінні дівчатка воліють бути серед чоловіків, стараючись вникнути в суть “чоловічих справ”. Нарешті, велике значення має загальна картина поведінки: фемінінних хлопчиків відрізняє м’яка округлість і плавність ходи, жестів, міміки, мови, маскулінних дівчаток – незграбність, поривчастість рухів. Дуже часто в мріях і фантазіях вони виявляють бажання бути представником іншої статі
в сьогоденні або майбутньому.

Порушення психосексуальних орієнтацій представляють собою спотворення спрямованості статевого потягу і форм його реалізації. В підлітковому віці вона представлена майже виключно так званим транзиторним підлітковим гомосексуалізмом, при якому на відміну від істинного гомосексуалізму об’єкт протилежної статі завжди залишається привабливим. До факторів, що сприяють розвитку гомосексуальної спрямованості, відносять сексуальну ізоляцію – відсутність однолітків протилежної статі, соціокультурні традиції, що забороняють тісне спілкування різностатевих підлітків до певного віку, а також розбещення дорослими гомосексуалістами.

До порушень психосексуальної орієнтації у дітей і підлітків відносять також садизм і мазохізм. Садистичне перекручення сексуального потягу у дітей і підлітків характеризується прагненням заподіювати фізичні і моральні страждання оточуючим, отримуючи при цьому задоволення; мазохізьке перекручення сексуального потягу, навпаки, обумовлює схильність відчувати біль, фізичні і моральні муки.

Порушення статевої самосвідомості. Транссексуалізм – стійке усвідомлення своєї приналежності до протилежної статі, незважаючи на правильне (відповідно до генетичної статі) формування геніталій, гонад і вторинних статевих ознак. Найбільшого прояву симптоматика транссексуалізму досягає в пубертатний період, різко зростає відчуття приналежності до протилежної статі, життя в “чужому” для них тілі стає болісним.

Вкрай загострено сприймається хворими з транссексуалізмом розвиток геніталій і вторинних статевих ознак, так як вони не тільки свідчать про належність до “чужої” статі та служать доказом “неправильної” поведінки, а й значно ускладнюють перебування в бажаній статі, додаючи досить обтяжливі турботи: дівчата повинні приховувати, що розвиваються молочні залози, юнаки усіма засобами  борються з оволосінням особи.

Формування статевого потягу у хворих з транссексуалізмом в більшості випадків відповідає статевій самосвідомості: у жінок з чоловічою аутоідентифікацією він виникає до жінок, а у чоловіків з жіночою ауто ідентифікацією – до чоловіків. Зовні така спрямованість може сприйматися як гомосексуальна, але в дійсності не є такою. Велика частина хворих з транссексуалізмом з вражаючою наполегливістю вимагають формальної зміни статі.

Зазначені основні форми порушень психосексуального розвитку у дітей та підлітків, безумовно, становлять значний практичний інтерес, про що свідчить постійна увагу до цього питання медиків (гінекологи, урологи,сексопатологи, психіатри, ендокринологи та педіатрів) та інших спеціалістів – психотерапевтів, психологів, педагогів. Справедливо також припустити, що перші симптоми, які насторожують повинні послужити приводом звернення батьків по медичну допомогу.

Дніпропетровський обласний Центр планування сім’ї – сучасний медичний заклад, що має багатий досвід з надання лікувально-діагностичної (гінекологія, урологія, андрологія, сексопатологія, дерматовенерологія та інше.) та психологічної допомоги в області репродуктивного та сексуального здоров’я, планування сім’ї. Спеціалізована  допомога надається як дітям, так і дорослим.

Допомогу з питань репродуктивного, сексуального здоров’я та планування сім’ї, а також статевого виховання дітей і підлітків можна отримати за адресою: м. Дніпро, вул. Космічна, 17, Дніпропетровський обласний Центр планування сім’ї.

Алєксєєнко С.Д. – психолог, арт-терапевт

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop