Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Недоношений малюк!

admin 8 Кві 2019

0

Існує кілька ступенів недоношеності дитини – від легкої, яка зазвичай не становить серйозної проблеми, до найбільшої, коли дитина народжується до 28-го тижня вагітності. Відповідно, всіх недоношених дітей можна розділити на наступні три групи.

1. Легкий ступінь недоношеності: дитина народжена між 32-й і 36-м тижнями вагітності, в цю групу потрапляють 5,8% всіх новонароджених. В даний час серйозні проблеми у таких дітей виникають рідко. У виняткових випадках легені у них можуть не дозріти остаточно і їм потрібна допомога при диханні. Найчастіше всього достатньо підвести дитині додатковий кисень, і лише в рідкісних випадках необхідне проведення штучної вентиляції. У багатьох таких дітей виникають проблеми з харчуванням. До 34- 35-го тижня вагітності дитина не здатна смоктати і вигодовування проводиться за допомогою зонда. Багато дітей знаходяться у відділенні інтенсивної терапіі новонароджених протягом декількох тижнів, перш ніж вони зможуть самостійно харчуватися. Протягом деякого часу після пологів діти також можуть відчувати труднощі з підтриманням температури тіла. В цьому випадку вони повинні знаходитися у кувезі або у ліжечку з підігрівом для підтримки температури тіла і спостереження за серцевою діяльністю і диханням. Однак в більшості випадків діти з цієї групи можуть лежати в звичайному ліжечку.

2. Середній ступінь недоношеності: тривалість вагітності від 28 до 31 тижнів. У лікуванні цієї групи дітей в останні 10-20 років відбулися найбільші зміни. У багатьох новонароджених легені не в повному обсязі дозріли, і для дихання їм потрібна допомога у вигляді СРАР (спонтанне дихання з позитивним тиском у дихальних шляхах) або вентиляції легенів. Однак більшості дітей вона потрібна протягом короткого часу.

3. Сильна ступінь недоношеності: тривалість вагітності менше 28 тижнів. Практично у кожної дитини легені не дозріли, і в більшості випадків потрібна штучна вентиляція або СРАР. Все частіше до застосування ШВЛ починають лікування з використанням СРАР. Фахівці розглядають СРАР, як більш щадний метод для дитини, особливо для його легень.

Чим менше вік дитини, тим більше ризик виникнення одного або декількох захворювань або пошкоджень. Кордон між захворюванням і пошкодженням у недоношеної дитини дуже умовний, оскільки дитина ще не дозріла і легко може отримати пошкодження від лікування, яке застосовується при деяких захворюваннях. Ми знаємо, що занадто висока концентрація кисню іноді може бути небезпечна для очей дитини, а використання апарату ШВЛ може пошкодити легені. У той же час відомо, що у деяких дітей пошкодження виникають незалежно від використання кисню або штучної вентиляції. Тому не завжди можна сказати, що виникає унаслідок захворювання, а що незалежно від нього.

Тільки коли ми зрозуміємо механізми, що відповідають за виникнення захворювання і пошкодження, ми зможемо провести чітку межу між ними, зрозуміти, чому недоношені діти більше схильні до пошкоджень в результаті лікування, ніж діти, народжені в термін. Найбільшу небезпеку для недоношених дітей представляють легеневі порушення. Найчастіше відзначається респіраторний дистрес-синдром (РДС), який виникає через незрілість легень. До інших захворювань легенів відносяться пневмонія та бронхо-легенева дисплазія (БЛД). БЛД – пошкодження легенів, виникає в тому числі і як реакція на штучну вентиляцію та застосування кисню. Як ми вже знаємо, легені можуть забезпечувати функцію дихання починаючи з 22-24-го тижня вагітності. На 28-30-й тижні починають розвиватися альвеоли. Кількість альвеол продовжує збільшуватися, і легені ростуть до 8-10 років життя дитини. Саме це стає причиною поліпшення функції легенів з віком дитини, навіть якщо він отримав пошкодження в період новонародженості.

В наступних статтях ми обговоримо методи годування та принцип індивідуального розвиваючого догляду недоношених новонароджених немовлят.

У статті використані матеріали з книги Ола Дидрик Заугстада «Недоношеный ребенок».

Зав. ВАІТН Верещак О.Ю.

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop