Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Поговоримо про “коротку шийку” або що таке ІЦН?

admin 26 Лис 2020

0

Істміко-цервікальна недостатність — патологічний стан перешийка і шийки матки, за якого вони нездатні протистояти внутрішньоматковому тиску і утрмувати плід у порожнині матки до терміну пологів.

Найчастіше діагноз виставляється ретроспективно, оскільки швидке та практично безболісне розкриття шийки матки у ІІ або ІІІ триместрі вагітності закінчується викиднем або ранніми передчасними пологами.

На сьогодні більшість авторів розрізняють вроджену, набуту, органічну та функціональну істміко-цервікальну недостатність.

Органічна (посттравматична, вторинна) ІЦН виникає внаслідок механічного пошкодження перешийка та шийки матки. Найчастішими причинами є попередні операції, які супроводжуються механічною дилатацією та травматизацією шийки матки, глибокі розриви шийки матки при патологічних пологах (акушерські щипці, вакуум-екстракція плода, ручне відділення посліду і контроль порожнини матки, операції на шийці матки), вторинне загоєння розривів шийки матки з розростанням рубцевої тканини, яка не може забезпечити функціональний є стану шийки матки під час наступної вагітності.

Функціональна ІЦН є наслідком порушення співвідношення між м’язовою та сполучною тканинами шийки матки, а також результатом змін реакції її структурних елементів на нейрогуморальні подразники. Функціональна ІЦН найчастіше виникає як наслідок порушення гормонального фону жінки (гіпофункція яєчників, гіперандрогенія). Найбільш часто функціональна ІЦН розвивається на тлі гіперандрогенії. При гіперандрогенії шийка матки «розм’якшується» і при надмірному навантаженні, тонусі матки може відкритися.

Вроджена ІЦН зустрічається при вадах розвитку матки, генітальному інфантилізмі.

Клініка і діагностика ІЦН

Клінічні прояви ІЦН поза вагітністю та у I її триместрі практично відсутні. Суб’єктивні симптоми ІЦН з’являються переважно у II—III триместрах вагітності. До них належить відчуття легкого розпирання в піхві, що зумовлене пролабуванням плідного міхура. При цьому для порушення цілісності плодових оболонок достатньо незначного підвищення внутрішньоматкового тиску (кашель, чхання, рухи плода). Іноді народження цілого плідного яйця відбувається стрімко та безболісно. ІЦН при описаній клінічній картині зустрічається у 5—10% пацієнток уже при першій вагітності.

Одним із інформативних методів діагностики істміко-цервікальної недостатності під час вагітності, крім анамнезу та огляду шийки матки за допомогою піхвових дзеркал і внутрішнього акушерського дослідження, є ультразвукове дослідження. Під час оцінювання довжини шийки матки необхідно враховувати спосіб вимірювання, оскільки результати трансабдомінального УЗД достовірно відрізняються від трансвагінального, перевищуючи їх у середньому на 0,5 см.

До ультразвукових критеріїв діагностики ІЦН слід віднести:

  • – довжину шийки матки 2,5 см, яка буде критичною у першовагітних та повторновагітних при терміну вагітності менше 20 тижнів і потребує інтенсивного нагляду та зарахування жінки до групи високого ризику переривання вагітності та передчасних пологів;
  • – довжина шийки матки 2 см і менше є абсолютним критерієм ІЦН та потребує надання медичної допомоги кваліфікованими спеціалістами.
  • – У жінок, які багато народжували, на ІЦН вказує скорочення шийки матки до 2 см у терміні вагітності 17—20 тижнів.

Діаметр цервікального каналу 1 см і більше у терміні вагітності до 21 тижня свідчить про ІЦН.

Для ІЦН характерне пролабування плодового міхура з деформацією внутрішнього вічка ШМ. Найнесприятливішою вважається V-подібна деформація внутрішнього вічка.

Зміни ехоструктури шийки матки свідчать про гемодинамічні зміни у судинах шийки матки і можуть бути початковими ознаками недостатності шийки матки.

Пацієнтки групи високого ризику (жінки зі звичним невиношуванням вагітності у II триместрі) потребують моніторингу стану шийки матки з 12 тижнів вагітності при підозрі на посттравматичну істміко-цервікальну недостатність, з 16 тижнів – при підозрі на функціональну істміко-цервікальну недостатність як мінімум з двотижневим інтервалом, при необхідності – щотижня.

Лікування

На сьогодні відомі різні методики корекції ІЦН. Численні методи оперативного та неоперативного лікування ІЦН мають загальну мету – запобігти розкриттю шийки матки, як фактора передчасних пологів. Але жоден з існуючих методів лікування не має 100% ефективності. Найпоширеніші з них це накладання швів на шийку матки ( серкляж ) та постановка песарію.

Пацієнтки дуже часто запитують, що з цих методів краще ? На жаль неможливо відповісти що краще . Кожен з них має свої переваги та недоліки, свої показання та протипоказання.

Ці методи успішно використовуються лікарями нашого відділення. Наше відділення спеціалізується на корекції ІЦН. За 2019 рік у відділенні було встановлено 40 песаріїв та накладено 30 швів на шийку матки . Ми використовуємо песарії Dr Arabin та Corelax, а для накладання серкляжу – мерсиленову та лавсанову стрічку.

Тому якщо під час вагітності на УЗД у вас буде виявлено “коротку шийку” вам необхідно звернутися до відділення медицини плоду та патології ранніх термінів вагітності де вам буде надана якісна та висококвалііікаційна медична допомога.

Здоров’я Вам та вашій майбутній дитині

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop