Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Дотик ніжності. Секрети майстерності грудного вигодовування

admin 16 Тра 2018

0

Пам’ятаєте історію Анжеліки з книги “Анжеліка – маркіза ангелів”? Крім захоплюючого сюжету, в цьому творі докладно описується один цікавий факт: Анжеліка, всупереч традиції, що склалася в світському суспільстві віддавати своїх дітей для вигодовування годувальницям, твердо вирішила годувати дитину, що народилася у неї самостійно “… Коли вона притискала дитину до своїх грудей і дивилася, як та смокче, вона відчувала нескінченну радість, яка з кожним разом росла. Вона розквітала і відчувала, що стає серйознішою, м’якшою …”

Образ годуючої жінки овіяний ареолм ніжності і турботи. Цю заспокійливу картинку хочеться наслідувати. Але для досягнення подібної гармонії необхідно навчитися одного з головних елементів успішного грудного вигодовування: правильно прикладати малюка до грудей.

Чому правильному прикладання потрібно навчатися? Невже воно не вийде як-небудь саме собою? Чому воно настільки важливе для успіху вигодовування немовлят своїм молоком?

Про це наша сьогоднішня стаття.

Що вміє новонароджений

Малюк за час вагітності освоює загальний принцип смоктання: для тренувань в його розпорядженні знаходяться крихітні пальчики і кулачки. Смоктальні руху здійснюються рефлекторно при попаданні будь-якого предмета в рот – на медичній мові це називається смоктальний рефлекс.

Тільки що народжена дитинка наполегливо шукає груди для поповнення сил, втрачених у процесі пологів. Вона відкриває рот, крутить головою з боку в бік, висовує язичок. Вона чекає, що мама негайно запропонує їй груди, які містять краплини дорогоцінного і поживного молозива.

Але як саме потрібно її смоктати – крихітка не знає! Груди за своєю формою не схожа ні на пальці, ні на пуповину … Як до них доторкнутися, як захопити, як утримати в роті – малюкові потрібно буде освоювати всю техніку правильного захоплення “з нуля”.

Що вміє мама

Звичайно ж, в даній ситуації важливо, щоб мама знала, як виглядає правильне захоплення грудей, які кроки потрібно зробити для досягнення результату, як навчати новонародженого якісного прикладання. А якщо мама нічого не знає?

Тоді хтось повинен допомогти освоїти тонкощі технічного боку годування відразу після пологів.

Інакше вийде тупикова ситуація: малюк чекає допомоги від мами, а мама не вміє подати грудь правильно! У результаті – крихітка нервує і пхикає, мама розгублена і збентежена, картинка з образом щасливої і умиротвореної годуючої жінки розсипається на шматочки …

На жаль, в українських пологових будинках вкрай рідко допомагають мамам у навчанні годування грудьми. Але ми з вами вміємо читати і думати, вміємо вчитися заздалегідь і переймати чужий досвід.

Тому озброїмося знаннями про техніку правильного прикладання до грудей і зробимо все можливе для того, щоб навчити крихітку смоктати!

Трохи корисної інформації

Важливість правильного захоплення дитиною грудей складно переоцінити. Найперше, що очевидно всім – при невірному положенні для годування маминим грудям дуже боляче!

Ясна новонародженого вперто труть ніжну шкіру соска і гармонійна затишна атмосфера грудного вигодовування, яку ми собі нафантазували за час вагітності, стає абсолютно недосяжною.

Але справа навіть не тільки в болі. Сам по собі він – лише гострий сигнал з боку організму про можливу біду, про помилку, яку треба терміново виправити. Які ж саме небезпеки таїть у собі неправильне прикладання до грудей?

  1. 1Дефіцит молока. Неефективне смоктання малюка призводить до слабкої стимуляції молочної залози на вироблення молока. Чим краще і якісніше смокче дитина, тим активніше виробляється молоко.
  2. Недоїдання крихітки, повільна прибавка у вазі. “Працюю, працюю – а толку мало”.
  3. Дитинка може смоктати груди довго і часто, але якщо вона робить неправильні рухи – обємг і жирність молока, що надходить ,не будуть достатніми.
  4.  Заковтування повітря. Ідеальне захоплення грудей – герметичне, що виключає проникнення повітря в дитячий шлунок під час годування. У разі неправильного прикладання до грудей губки малюка не забезпечують достатнього захисту, і повітря надходить в шлунок, викликаючи болісні відчуття в ньому і кишкові коліки.
  5. Неправильний розвиток прикусу ротової порожнині дитини, що приводить до ортодонтичних проблем у майбутньому (нечітка артикуляція, неякісне пережовування їжі, недорозвинення щелеп).
  6. Хропіння, задишка теж можуть бути наслідком неправильних рухів при смоктанні: розвиток обличчя і формування носового простору безпосередньо залежать від задіяних тих чи інших м’язів у процесі годування.

І це ще не всі небезпеки! Мамина грудь теж може постраждати:

  1. Виникнення тріщин і синців. Якщо малюк бере груди правильно, то сосок, з якого витікає молочко, знаходиться у нього глибоко в роті, на рівні кореня язика. У такому положенні ясна і шорсткі ділянки язичка не можуть мамі заподіяти ні найменшої болю, не кажучи вже про травми!
  2. Поява застоїв молока в грудях: груди спорожняються неефективно, протоки закупорюються, може розвинутися інфекція, початися запальний процес. Офіційно всі ці неприємності носять назву “лактостаз” і “мастит”.
  3. Формування розтяжок на шкірі грудей – у разі, якщо під час смоктання крихітка розташований недостатньо щільно до тіла матері і з рухами свого рота ніби відтягує груди на себе.

Дуже сподіваємося, що все це не дуже вас налякало, а навпаки, допомогло усвідомити важливість навчання правильному прикладанню. “Попереджений – значить, озброєний!”

Ідеальна картинка

Які ж зовнішні ознаки супроводжують ситуації, в якій малюк годується в правильному положенні?

Ну, по-перше, мамі зручно тримати дитину. Існує велика різноманітність поз для годування: кілька варіантів сидячи, комфортні положення лежачи, необхідні в побуті навички годування стоячи.

Для будь-якого з них є два загальних правила: обличчя і тулуб маляти знаходяться в одній площині (а не голова повернута в бік соска окремо від тулуба), а мама не відчуває м’язової напруги.

Саме стан комфорту і спокою багато в чому визначає красу вигляду жінки під час годування.

Освоїти все багатство положень допоможуть картинки в журналах і в інтернеті, досвід інших годуючих мам і власна інтуїція. Також навчитися зручних поз для годування допоможе консультант з грудного вигодовування, та співробітники 1 акушерського відділення КЗ «ДОПЦС «ДОР№.

По-друге, малюк почуває себе затишно в маминих обіймах: ручки-ніжки дбайливо підтримуються, тіло крихітки присунуте впритул до тіла матері, голова розташовується навпроти грудей, а рот знаходиться на рівні ареоли (коричневого кружка навколо соска).

При цьому хребет немовляти зберігає природні вигини (необхідно стежити за тим, щоб головка не закидалася назад, щоб плечовий пояс крихітки не провисав між маминими руками, зайнятими підтримкою голови і сідниць …)

Крім цих двох, існують ще декілька зовнішніх ознак, за якими можна зрозуміти, чи правильно ваш малюк бере груди чи ні:

* Ареола знаходиться в роті у малюка практично вся (хоча б 2-3 см в радіусі від основи соска.

Це важливо

* Губки вивернуті назовні;

* Підборіддя притиснуте до поверхні маминих грудей;

* Язичок видно в куточку рота на нижній губі малюка;

* Щічки (або одна з них – залежить від положення для годування) торкаються до маминих грудей;

* Не чути цокання, цмокаючих звуків, характерних при всмоктувані повітря малюком під час смоктання;

* Носик розташований поблизу шкіри маминих грудей.

* мати на відучуває болю

Секрети майстерності

Тепер спробуємо на словах описати послідовність дій у момент запропонування грудей для годування.

Ми виділимо кілька етапів – але при цьому будемо мати на увазі, що на практиці все може проходити з блискавичною швидкістю!

* 1 етап: вибір зручного для мами положення для годування. Мама влаштовується сама, запасається всім необхідним для тривалого і в той же час комфортного годування (наприклад, подушечки або слінг, книжка або склянка води, стільчик під ноги).

* 2 етап: зручно розміщуємо малюка на руках, головкою – навпроти вибраної для годування груді.

При цьому враховуємо все, що було сказано вище про правильність положення тіла крихітки під час смоктання. Однією рукою притримуємо дитинча, а іншою рукою будемо подавати грудь.

* 3 етап: ротик у крихітки такий маленький, а наповнена молоком грудь така велика!

Як їх прилаштувати одне до одного? Зробимо наступне: подушечки великого і вказівного пальців ставимо знизу і зверху ареоли тієї груді, яку збираємося запропонувати. З’єднуємо пальці у напрямку один до одного, зморщуючи при цьому шкіру коричневого кружка між ними. У вас повинна вийти невелика складочка, яку слід розташувати паралельно губам новонародженого.

* 4 етап: кінчиком соска проводимо по губі немовляти (верхній або нижній), показуючи, в яку сторону необхідно відкрити рот.

* 5 етап (виділимо його окремим рядком!): Малюк максимально широко відкрив рот, його язичок при цьому лежить на нижніх яснах.

* 6 етап: дочекавшись моменту найбільшого розкриття рота, притягніть до себе дитину – з таким розрахунком, щоб наше маленьке пташеня потрапило своїм дзьобиком рівно на ареолу, складену у нас між подушечками великого і вказівного пальців. Зверніть увагу: необхідно малюка притягати до себе, а не навпаки – здійснювати рухи власного тіла назустріч його ротику …

* 7 етап: як тільки малюк почне активно смоктати, можна прибрати пальці від ареоли, обняти крихітку рукою, що звільнє і розслабє, налаштує на продуктивне годування.

На початку навчання потрібно запастися терпінням: грудничок крутить головою, не вміє відкривати надовго ротик, засинає в найнесподіваніший момент, раптом починає плакати, може випадково різко схопити мамин сосок яснами … Важлива послідовність і спритність ваших дій: власне кажучи, все що потрібно – це вкласти в рот новонародженого ареолу максимально глибоко.

Тільки в цьому випадку він буде натискати яснами на синуси – резервуари для скупчення молочка, які знаходяться всередині молочної залози під кордоном ареоли і світлої шкіри грудей – і отримувати незамінне харчування в повному обсязі. Як правило, спочатку не вдається дати груди добре з першої спроби, або маля в останній момент закриє рот, або мама зробить необережний рух, або дитина, що вже присмокталася раптом втратить грудь або почне смоктати невірно, заподіюючи біль соскам. Не дивуйтеся! Почніть все спочатку. Заново доброзичливо і грамотно повторіть всю послідовність наших дій. Зазвичай на їх навчання потрібно 2-3 тижні. А стійкий навик правильного смоктання грудей сформується лише до 2-3 місяців.

Як би довго не тривало кожне конкретне прикладання, добре б контролювати зовнішні ознаки його правильності. Іноді дітки “сповзають” на сосок, і ареола починає ніби вивалюватися з рота дитини.

Іноді мама послаблює обійми, і крихітка відсувається від її тіла на якусь відстань.

Якщо помітили небажані зміни – шукаємо шляхи до усунення помилки. Акуратно заберемо грудь, розкриємо ясна малюка подушечкою мізинця, і спробуємо запропонувати її заново.

Обережно поміняємо положення власного тіла, підклавши під втомлений лікоть валик або м’яку іграшку, влаштуємо по іншому ноги, піднімаючи подушечкою поперек. Обіймемо малюка міцніше, сповивши мякго або загорнувши в ковдру. Загалом, знайдемо шлях до забезпечення правильного прикладання до грудей протягом усього часу ссання!

Остання небезпека

Є дві речі, які можуть перешкодити навчанню або звести нанівець всі ваші зусилля.

Це імітатори маминого соска. Простіше кажучи – пляшечки і соски. Їх використання повністю дезорієнтує дитину! Техніка захоплення грудей і її штучних замінників зовсім різна, для утримування їх у роті потрібно здійснювати абсолютно різні рухи, не кажучи вже про те, як сильно відрізняються один від одного відчуття в момент ссання. Статистичні дані невтішні: в 98% випадках використання імітаторів соска прикладання до грудей було невірним … Крім неправильного положення біля грудей, пустушки та пляшечки можуть спровокувати повну або часткову відмову малюка ссати мамине молочко.

Тому будемо намагатися обходитися без них. Краще материнських грудей для годування, втіхи, і заспокоєння, укладання немовляти природа нічого не придумала!

Звичайно, можна і потрібно черпати натхнення з художніх образів годуючих мам: літературними або намальованими. Але не будемо забувати і про найбільш ефективний спосіб навчання правильному прикладанню – з рук більш досвідченою матері або консультанта з лактації.

Поспостерігайте, як годують дітей інші жінки. Їхні дії відрізняються від дій наших менших “колег по цеху” – кішок і собак. Ті просто велично лягають і надають своїм новонародженим

всю свободу дій. А людське дитинча потрібно навчати і контролювати. Компанія годуючих мам може стати кращим прикладом для досягнення всіх премудростей правильного положення дитинки біля груді! Інформацію про групу підтримки кожна мати, яка народила в 1 акушерському відділенні- отримує при виписці.

Щасливого годування !!!

Зав. 1 акуш. відділенням
Савельєва Олена Альбертівна

Лікар акушер-гінеколог
Котенко Максим Петрович

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop