Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Пустушка, або ж «дурник»

admin 14 Тра 2018

0

Принцип 9-й Наказу МОЗ України № 715 від 28.10.2011 року «Розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ»: «Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовувані, сосок, пустушок чи інших засобів, що імітують материнські груди». Але якщо ситуація складається так, що малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, тоді пустушка йому необхідна. Бо потреба в смоктанні зберігається у дитини незалежно від типу вигодовування.

Про це докладно написано в Уніфікованому клінічному протоколі медичної допомоги «Ентеральне харчування недоношених немовлят» від 2016 року.

У перинатальній психології існує термін «підміна понять». Наприклад, і у випадку, коли мама тримає дитину на руках, обнімає і пестить її, і у випадку, коли мама замість того, щоб взяти дитину на руки, колише її у колисці, вона однаково любить свого малюка. Так і у випадку з пустушкою: мама, люблячи свого малюка, замість грудей дає йому гумовий «дурник». Найчастіше це буває, коли:

  • дитина неспокійна після сеансу грудного вигодовування;
  • щоб вкласти дитину спати;
  • дитина спить на вулиці і починає пхинькати;
  • після купання, при подальшому одяганні, дитина сильно плаче;
  • коли дитину переодягають;
  • під час візиту до дитячої лікарні;
  • коли дитина не в гуморі (вдарилася, злякалася, тощо);
  • коли дитина смокче кулачок або пальчик.

Всі ці ситуації можна визначити одним словом – дискомфорт. І в такому випадку дитина має отримати те, що дасть їй найкращу розраду – мамині груди. Це найбільш безпечне і комфортне місце. А найприродніші дії матері – взяти дитину на руки, обійняти її, поколисати, а не давати пустушку. Смоктання грудей – це не тільки вдоволення голоду, а ще й спокій, спілкування з мамою, це початок розвитку контактів із зовнішнім світом, початок розвитку особистості. Новонароджений – це не збірка рефлексів, біологічних та інших показників. Його не варто затикати гумовою пробкою, адже він не пробірка.

Що ж робити мамі у вище наведених 9 «пустушкових» ситуаціях?

1. Якщо немовля знову просить груди через невеликий час після годування – звичайно, прикласти його до грудей.

2. Для дитини на грудному вигодовуванні природно засинати під грудьми у мами. До 2,5 років відбувається так: малюк заснув, поспав, прокинувся – і знову приклався до грудей. Це природно для дітей на грудному вигодовуванні. Так до чого тут «дурник»? Погодуйте дитину, а не тикайте їй до рота гуму.

3. Якщо новонароджений плаче на вулиці, мама іде додому і годує його. А взагалі гуляти з дитиною треба починати, коли їй виповниться 1,5 місяці – в цей час у більшості немовлят вже починають проявлятися ритми денних снів, навколо яких крутиться грудне вигодування.

4. Якщо у малюка відкритий ротик, це свідчить про:

  • закладеність носа – і в такому випадку йому нічого робити на вулиці;
  • дитина лежить без подушки і в неї закинулася голівка – підкласти подушку.

5. Після купання не варто нікуди поспішати. Обсушіть дитину, закутайте і дайте їй груди замість того, щоб присипати її, обмазувати і одягати.

6. Переодягатися не люблять всі діти. Дітей віком 4-5 місяців навчіться переодягати сидячи, бо багато діток не люблять переодягатися лежачи. При одяганні шапочки кричать майже всі діти, поки руки мами не будуть торкатися до їх голови.

7. При візиті до лікаря, сидячи в черзі, – нагодуйте дитину. Вдягайте вільні блузи, сорчки, які не потребують розстібання гудзиків.

8. Якщо дитина вдарилася або злякалась (це вже у віці від 8 місяців і більше) – візьміть її на руки, пригорніть, поцілуйте і… дайте груди, якщо малюк ще годується. Ці ситуації дуже індивідуальні.

9. Малюк смокче пальчик або кулачок – це звичка, яка з’явилася ще в животі у мами.

Починаючи з 16 тижнів дитина смокче власні кулачки, петлі пуповиння, потім – мамині груди.

І дитина не розуміє, чому найрідніша істота – мама – витягає її кулачки з рота.

Малюк смоктав їх все своє життя. До речі, діти, які знаходяться на виключно грудному вигодовуванні, припиняють смоктати кулачки, які вони смокчуть, як груди, у віці 11-14 місяців – на відміну від пальців, які малюки продовжують смоктати до 2,5-3 років. Іноді малюк засовує до рота разом і сосок, і пальчик, і йому при цьому дуже весело

Деякі діти зовсім не знайомі з пустушкою і не беруть її до рота. Запам’ятайте! Якщо пустушка заважає процесу грудного вигодовування, ні в якому разі її не використовуйте – крім випадків, коли вона конче необхідна. І навіть тоді слід пам’ятати, що кожна дитина має право на материнське молоко.

Лікар гінекологічного відділення КЗ ДОПЦС ДОР
Дорошенко О.А.

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop