Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Годування на вимогу: корисно і малюку, і матусі

admin 20 Тра 2018

0

Годування на вимогу – саме цим воно відрізняється від поширеного в середині 20 століття годування грудьми по режиму. Однак багато мам бачуть в цьому принципі заклик до анархії і часом відмовляються від нього. А між тим, годування на вимогу є дуже зручним для мами, якщо воно правильно організовано.

Говорячи про годування на вимогу, маються на увазі вимоги не тільки з боку дитини, але і з боку матері. Про вимоги з боку дитини мами зазвичай чули. Про вимоги з боку матері більшість має дуже туманне уявлення. Отже, давайте розберемося з цими поняттями.

Годування на вимогу дитини

В основному частоту прикладання до грудей регулює дитина. При будь-якому занепокоєнні, плачі або пошуковій поведінці, коли малюк крутить головою і ловить ротиком, його потрібно прикласти до грудей. Дитина може робити такі рухи навіть уві сні, і їй можна і потрібно дати груди сонній, вона буде смоктати, не прокидаючись. Малюка перших місяців життя слід прикладати до грудей з будь-якого приводу, надавши йому можливість смоктати груди коли він хоче і скільки хоче.

 

Це необхідно не тільки для насичення немовляти, але і для його психоемоційного комфорту.

У хвилини неспокою, для психологічного комфорту малюк може прикладатися до грудей до 4 разів на годину. В цілому, у дитини перших місяців життя протягом доби буває 12-20 годувань.

Як правило, така частота лякає недосвідчених мам. По-перше, вони, часом, бояться перегодувати малюка. Однак, такі побоювання безпідставні. Шлунково-кишковий тракт новонародженого пристосований не до годівлі по годинах, а до безперервного годування! Грудне молоко може засвоюватися в кишечнику в необмежених кількостях завдяки тому, що містить ферменти для власної переробки.

Таким чином, грудне молоко є унікальною їжею, яка допомагає сама себе засвоювати. Саме тому воно є «золотим стандартом» вигодовування дітей першого року життя.

З іншого боку, матусі бояться, що дитина буде смоктати груди практично безперервно. Однак, вимоги дитини не хаотичні, а розподіляються протягом доби в певному ритмі, до якого може підлаштуватися будь-яка мама. У здорового малюка перших 2-х місяців життя приблизний інтервал між вимогами в денний час складає 1-1.5 години, в нічний час інтервал може збільшитися і за ніч дитина прикладається до грудей всього 3-4 рази. В основному, смоктання супроводжують сон немовляти в стадіях засинання і пробудження.

Починаючи з 2 –х місяців життя інтервал між ними зростає до 1, 5-2 годин.

Нічний ритм прикладання не змінюється. До 4-6 місяців прикладання до грудей стають ще рідше, але, тим не менше, їх число не падає нижче 12 годувань на добу і вони, як і раніше, пов’язані зі сном. Це – оптимальне число прикладань дитини до грудей для забезпечення нормальної лактації та гармонійного зростання малюка.

Деякі діти смокчуть набагато частіше, а деякі – рідше цього ритму. Чому так відбувається?

Якщо є причини для дискомфорту, частота вимог дитини збільшується, і він починає частіше і триваліше смоктати. Тривале смоктання компенсує стрес, а на маминих руках він відчуває себе в цілковитій безпеці. Як тільки дискомфорт подолано, немовля повертається до частоти прикладань,властивої його віку. Чим менше дитина, тим більше часу потрібно для подолання дискомфорту.

Дуже часто і довго смокчуть діти, які важко пережили пологи і мають підвищену збудливість нервової системи. Як тільки стан дитини стабілізується, а на це може піти від декількох днів додекількох тижнів, частота смоктання знижується до нормальної.

А в яких випадках діти смокчуть рідше?

Якщо дитина багато і довго спить, вона прикладається до грудей один раз в 2, 5-4 години.

Як правило, це маля, привчене до таких перерв у пологовому будинку. Тривалий сон характернийтакож для ослаблених, недоношених, хворих діточок. Однак, це не є фізіологічною нормою, і раночи пізно позначиться і на стані лактації, і на стані дитини. Жіночі груди розраховані на фізіологічну норму вимог, яка ніколи не буває менше 12 разів на добу.

При скороченні числа прикладань кількістьвиробленого молока поступово зменшується і сходить нанівець.

З іншого боку, збільшення інтервалу між прикладаннями призводить до перерозтягування стінок шлунка у дитини. Тому, найчастіше, при такому годуванні, через кілька тижнів або місяців, навітьпри наявності достатньої кількості молока у мами, дитина починає гірше додавати у вазі.

Для такої дитини дуже актуальним буде саме годування на вимогу матері. До речі, думка, що саме тривалий сон буде компенсувати стрес немовляти, нічим не підкріплюється, природа призначила дитині єдиний фізіологічний механізм компенсації – тривале перебування на руках матері з тривалим ссанням грудей. Чим швидше малюк це зрозуміє, тим швидше позбудеться своїх проблем.

Годування на вимогу матері

Мати і дитя являють собою після пологів нерозривний симбіоз, практично єдиний організм, який злагоджено працює в єдиному ритмі, так само як це відбувалося в процесі виношуваннядитини. Безумовно, мама виконує в цьому симбіозі провідну роль, проте бажання обох сторін рівноправні і мають відповідно задовольнятися. У мами існує потреба прикласти дитину до грудей, така ж сильна, як і у дитини її смоктати. Вона виникає кожні 1,5-2 години вдень і 3-4 рази за ніч.

У перші дні годування, коли у мами починаються приливи молока, вона виявляє цю потребу дужелегко. Як тільки малюк намагається проспати більше 1, 5 годин, у мами відразу ж переповнюютьсягруди.

Як правило, багато матусь терпляче чекають, поки малюк прокинеться і через деякий час перестають орієнтуватися в своїх власних потребах.

Насправді, немає ніяких перешкод, щоб запропонувати груди сонній дитині. Особливо, після того, як вона проспала більше години.

Якщо мама піднесе дитину до грудей і почне дратувати соском нижню губку малюка, він відкриє свійротик і почне ловити сосок. Кожній матері потрібно знати, годування і сон дитини – це процеси, які не заважають один одному і можуть бути паралельними. Більш того, малюки воліють спати підматеринською груддю, мирно посмоктуючи її.

Саме тому, керуючись своїм внутрішнім ритмом, мати повинна сама пропонувати дитині груди з частотою раз в 1-2 години вдень і раз в 3-4 години вночі.

Як правило, ритми мами і дитини підлаштовуються один під одного і через деякий час (у одних мамце займає пару тижнів, у інших кілька місяців) груди перестають переповнюватися. Мама вже керується не приливами, а якимсь «внутрішнім годинником», який, за спостереженнями дослідниківвідповідає вищезгаданим ритмам.

Якщо внутрішні ритми мами були порушені, то вона може їх легко відновити, просто дивлячись на годинник. Особливо актуально контролювати частоту прикладання для ослаблених дітей (хворих, маловагових, недоношених). Однак, маму повинно турбувати, якщо здорова дитина довго не прикладається до грудей.

Це особливо характерно для малюків перших 3-х місяців життя. Коли дитина стає старше, годування на вимогу матері дозволяє їй налагодити нормальний ритм дня і встигати робити всі свої домашні справи.

Набагато зручніше запропонувати дитині груди тоді, коли це зручно мамі і потім якийсь час займатися своїми справами, будучи впевненою, що малюк ситий. Правда, дитина, яка отримувала груди тільки за своїм бажанням і ніколи на вимогу матері, може відмовитися «раптом» виконувати її побажання.

Проте, саме мама визначає найбільш зручнийі спокійний час для того, щоб погодувати малюка.

Звичайно, мова йде про маму, яка орієнтуєтьсяв потребах дитини, і буде шукати зручний час відповідно до його ритмів.

Він готовий прикладатися на вимогу матері і вчитися вбудовуватися в її ритми, якщо мама їх йому демонструє, тобто з самогопочатку пропонує груди не тільки тоді, коли хоче він, а й в ті моменти, коли потрібно їй самій.

Таким чином, годування на вимогу матері-це необхідна умова для організації природного вигодовування дитини. У перші 2-3 місяці життя дитини, воно дозволяє підтримувати достатній ритм прикладань, забезпечує оптимальну стимуляцію і спорожнення грудей, попереджає розвиток лактостазів.

В подальшому, саме годування на вимогу матері, є початком виховання малюка і допомагає маміраціонально спланувати розпорядок дня дитини. Тому, дорогі матусі, не бійтеся годувати дитину на вимогу, це можна організувати дуже зручно, а якщо у вас не виходить – звертайтеся до фахівців і вам завжди допоможуть!

Член координаційної ради з грудного вигодовування КЗ ДОПЦС ДОР
Жиленкова Я.Г.

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop