Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями

admin 4 Лют 2021

0

❗️🔥Щорічно 4 лютого світова громадськість відзначає ❤️Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, який організований ⛔️🦠Міжнародним протираковим союзом. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до профілактики раку, раннього виявлення та лікування цього захворювання.

☝️ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ РАК? 🦞🦞🦞

📌Людський організм складається із 40 трильйонів клітин, і всі вони якось уживаються. Але в роботі налагодженої програми бувають помилки — тоді виникає рак. Розгляньмо детальніше причини та механізми його виникнення.

📌Тоталітаризм — це погано?

У здоровому організмі панує тоталітарний режим, який не допускає відхилень від правил і диктує свої норми та методи. Організм контролює всі функції, які властиві клітинам: їхнє розмноження (розподіл), метаболічні процеси, які відбуваються всередині клітини і навіть клітинну смерть.

📌Коли в організмі тоталітарний порядок, людина активна, бадьора і весела, одно слово — здорова.

Але не всі клітини згодні виконувати правила і підкорятися. Ракові клітини — це «бунтівники», які вирвалися з-під контролю організму і почали жити за законами еволюції.

📌Звідки беруться клітини-бунтівники?

Усі механізми контролю (того самого тоталітарного режиму) закладено в генах. Тобто у молекулах ДНК записано так званий сценарій поведінки кожної клітини протягом життя. ДНК у кожній клітині однієї людини однакові, але прояви їхні різні.

📌Коли ці механізми хиблять, клітина та її поведінка починають змінюватися. Виникнення ракової клітини та, як наслідок, її зростання і розвиток — це тривалий і досить складний процес із подальшим відключенням безлічі захисних систем усередині клітини. Механізми різноспрямовані, і багато з ракових клітин, що утворилися, не встигають досягти бажаної свободи і гинуть ще на етапі свого виникнення.

📌Але деяким все ж удається вижити. Тоді вони послідовно починають ламати системи контролю (на сьогодні відомо близько семи таких систем) одна по одній. І в якийсь момент клітина стає злоякісною і починає розмножуватися.

☝️Варто розуміти, що рак як захворювання розвивається досить довго. Наприклад, рак молочної залози: від моменту передракового стану може минути 6–10 років, поки він перейде у небезпечнішу стадію, а відтак треба ще близько п’яти років, щоби перетворитися на рак молочної залози. Разом, від етапу передраку до раку молочної залози, це 11–15 років. Рак легенів розвивається протягом 20–40 років. Меланома — 30–40 років. Шкіра набирає дозу ультрафіолету, мієлоцити поступово пошкоджуються, і розвивається меланома. Рак — штука повільна, але підступна.

☝️Що довше живеш, то вище ризики

На ймовірність виникнення і розвитку онкозахворювань впливає ціла низка факторів, один із яких — вік. У літніх людей ризик захворіти на рак вищий.

Імовірність того, що у людини з’явиться карцинома, на пострадянському просторі становить близько 40%, тобто четверо з десяти протягом життя обов’язково захворіють на рак. Померти внаслідок онкологічної недуги ризикує кожен п’ятий хворий.

У розвинених країнах ці показники ще вищі. У США і Великобританії ймовірність захворіти на рак наближається до 50%. Тому що в цих країнах люди живуть довше і «доживають» до свого раку. Є розрахунки, що якби жінки доживали до 100 років, то ризик захворіти на рак молочної залози становив би 100%.

☝️📌В силу того, що особливістю ракових захворювань є їх малосимптомность і відсутність болю на ранніх стадіях розвитку, необхідно звертати увагу на симптоми, які повинні насторожити при їх появі:

❗️Втрата ваги (без спеціальних заходів для схуднення) більше 5 кг за відносно короткий проміжок часу.

❗️Хрипота і кашель. Характерні для цього кашлю риси – тривалість і інтенсивність, а також те, що кашель проявляється в усі пори року.

❗️Подовгу не зникають гематоми (більше 3-х тижнів).

❗️Зміни в травленні (безпричинні зміни роботи кишківника; зміна смаків в їжі).

❗️Зміни кількості та якості сечовипускання (присутність крові в сечі, поява частого сечовипускання, біль і різі при сечовипусканні, утруднене сечовипускання).

❗️Проблема з ковтанням навіть слини, відчуття «грудки в горлі».

❗️Кров, яку людина раптово виявляє в сечі, в калі, блювотних масах, в слизу, яку людина викашлює – це серйозні симптоми.

❗️Шкіра. Якщо родимка або родима пляма стали набагато яскравішими, почали збільшуватися в розмірі, тверднуть, на шкірі з’явилися нарости, плями.

❗️Виразка в порожнині рота, що не загоюється протягом 3-х тижнів.

❗️Біль, що не проходить в незалежності від її локалізації.

❗️Підвищена температура тіла 37-37,2° С тривалий час.

Всі перераховані симптоми, особливо якщо вони спостерігаються кількома – це привід якомога швидше звернутися до лікаря і пройти обстеження. Головною умовою успішного лікування злоякісних пухлин є рання діагностика!

☝️Профілактика раку спрямована, перш за все, на усунення канцерогенезу – процесу зародження і розвитку пухлини. Найбільш ефективними заходами профілактики онкологічних захворювань є: відмова від надмірного вживання 🥂🍸🍻алкоголю і 🚬паління;

🍎🥬повноцінне здорове харчування і нормалізація маси тіла; 💪🏃‍♀️🤸‍♀️⛹️‍♂️фізична активність.

Онкологами розроблені правила харчування в рамках профілактики раку, які особливо слід дотримуватися людям, що знаходяться в групі ризику, а саме: зменшуйте кількість жиру в їжі; збільшуйте споживання злакових, 🍎🍒фруктів і овочів🍅🥬 (свіжих і приготованих); відмовтеся від їжі, що містить нітрити (використовуються для підфарбовування ковбасних 🌭🥓виробів), а також від копчених продуктів.

Відносно попередження форм раку, викликаних вірусами, рекомендується проводити 💉вакцинацію проти інфекцій, що викликаються ВПЛ і вірусом гепатиту В.

❤️Будьте уважні до себе і свого здоров’я❗️

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop