Дніпропетровський обласний
Перинатальний центр

ми радi, що Ви з нами !

Клінічний випадок: Ботулізм у вагітної

admin 8 Тра 2019

0

В квітні 2019 року до КЗ «ДОПЦ зі стаціонаром»ДОР» машиною швидкої допомоги було доставлено юну вагітну М. у важкому стані, що був обумовлений захворюванням на ботулізм. Зі слів пацієнтки: родичка чоловіка пригостила сім’ю в’яленою рибою (декілька штук) домашнього приготування; одну з рибин пацієнтка куштувала самостійно за чотири доби до звернення в лікарню – стан здоров’я не змінився; через два дні родина у складі трьох осіб, включаючи пацієнтку, вжила в їжу другу рибину. Наступного дня лише вагітна відчула погіршення самопочуття: з’явилась нудота, блювання, після якого стан дещо покращився. Минула доба. Стан дівчини погіршився: з’явилися розлади зору (відсутність чіткості), стало важко дихати, ковтати їжу, рідину. Хвора викликала швидку допомогу, яка відвезла дівчину спочатку до лікарні за місцем прописки, далі – до інфекційної лікарні, звідки з діагнозом «Ботулізм» хвора була транспортована до обласного перинатального центру у відділення анестезіології та інтенсивної терапії.

Вагітна була у важкому стані: розлади дихання (респіраторний алкалоз), зору (помутніння, «пелена» перед очима, мідріаз, птоз), слабкість в кінцівках, невзмозі зайняти горизонтальне положення в ліжку, відчуття жаху від неспроможності зробити повноцінний подих. При даному захворюванні єдиним методом лікування є введення ботуліничного антитоксину (сироватки), BAT( Botulism Antitoxin Heptavalent A,B,C,D,E,F,G), який було введено пацієнтці на п’яту добу після отруєння. Антитоксин знаходиться лише в Київській області, м.Обухов, а захворювання дівчини тривало вже четверо діб, коли адміністрація перинатального центру (головний лікар Падалко Людмила Іванівна) виділила кошти на проїзд чоловіку пацієнтки для доставки антитоксину якнайшвидше. Вважаючи тяжке ураження центральної нервової системи – токсичне ураження стовбуру головного мозку – навіть після введення полівалентної вакцини, що блокувала дію всіх семи видів токсину Bacteria Botullinum, залишався високий ризик зупинки дихання, серцевої діяльності в будь-який час. Саме цьому біля ліжка хворої постійно перебували лікарі та медичні сестри відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Крім того не можна було забувати про ще одного пацієнта – дитину, котра перебуває в утробі нашої пацієнтки, стан якої, на щастя, не погіршився, незважаючи на вкрай важкий стан вагітної. Окрім етіотропної терапії, хвора отримувала симптоматичну, дезінтоксикаційну, реологічну, гастропртекторну, гепатопротекторну терапію, профілактику ГРДС плода, витаміни групи В, мікроелементи, збалансоване ентеральне харчування. До введення анатоксину хворій проводилась також дезінтоксикаційна терапія шляхом промивання шлунку та очисними клізмами з розчином соди. Враховуючи особливості дії токсину та як наслідок розвитку атонії кишківника та сечового міхура, вагітній було встановлено сечовий катетер та проводилась постійна стимуляція перистальтики кишківника медикаментозно та за допомогою очисних клізм. Протягом всього перебування у ВАІТ пацієнтку консультували суміжні спеціалісти: інфекціоністи, невропатолог, окуліст, ЛОР, акушер-гінекологи.

Окуліст відмічав при огляді мідріаз, відсутність фотореакції зіниць на світло. При огляді очного дна повнокрів’я вен . У хворої розвився токсичний ретробульбарний неврит. Отримувала ін’єкції дексаметазону. На 10 сутки окулісти відмітили регрес симптоматики.

Невропатолог виявив бульварні розлади( порушення ковтання та мови) , в’ялі сухожильні рефлекси . Утруднене дихання. Токсичне ураження ЦНС (стовбур головного мозку). З четвертої доби почався регрес неврологічної симптоматики.

При дослідження промивних вод кишківнику на ботулотоксин в нейтралізації на білих мишах виявлено ботулотоксин тип Е

Завдяки такій скоординованій адміністрацією перинатального центру співпраці лікарів різних спеціальностей та ретельному нагляду медперсоналу відділення анестезіології та інтенсивної терапії юна вагітна одужала та переведена до відділення патології вагітних для подальшого спостереження та доношування вагітності.

Зав. ВАІТ гінекологічного стаціонару Філімонова Л.Р.

Схожі категорії:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

scrollToTop